15 rostlin, které udělají vaši ložnici krásnější a zdravější

15 rostlin, které udělají vaši ložnici krásnější a zdravější

Hodnocení

15 rostlin, které udělají vaši ložnici krásnější a zdravější

Nejlepší pokojové rostliny, které zkrášlí váš pokoj, vyčistí vzduch a zlepší vaši náladu.

Pokojové rostliny mají na vaší domácnost mnohem větší vliv, než by se mohlo zprvu zdát. Slavná studie NASA z roku 1989 zjistila, že některé rostliny jsou schopny redukovat znečišťující látky, jako je benzen a formaldehyd, v ovzduší. Novější výzkumy zase indikují, že rostliny mohou mít značný vliv na vaši kreativitu a hladinu stresu. Právě proto jsme si pro vás připravili seznam 15 rostlin, které jsou těmi nejlepšími na čištění vzduchu, a proto byste určitě měli zvážit jejich koupi.

 1. Levandule

Levandule není typickou pokojovou rostlinou, ale pokud v pokoji udržíte optimální podmínky, tak může přežít i uvnitř. Dejte jí jasné, přímé světlo po dobu několika hodin každý den, nejlépe v okně orientovaném na jih, a vodu, když je půda mírně suchá. S vodou to ovšem nepřehánějte, jelikož by vám mohla levandule shnít.

15 rostlin, které udělají vaši ložnici krásnější a zdravější

 1. Palma Rhapis

Více listů v elegantním vzoru ventilátoru dělá z této ideální dekorační prvek do téměř každé domácnosti. Rostlina je poměrně snadná na pěstování a také ve srovnání s mnoha dalšími palmami dávat přednost jasnému slunečnímu světlu a vyžaduje vodu, pouze když je horní vrstva půdy suchá.

 1. Fíkovník pryžodárný (Ficus elastica)

Tato rostlina s velkými lesklými listy a elegantním, robustním tvarem dodává každé místnosti silný vertikální prvek. Má ráda mírné až jasné světlo a stálou vlhkost. Pokud cítíte, že je třeba ji prořezat, nezapomeňte si vzít zahradnické rukavice, abyste se nepořezali.

 1. Palma areková

Listy této nádherné palmy mohou dosáhnout výšky 180 až 200 cm, takže jí dejte dostatek prostoru. Vyžaduje také jasné, vnitřní světlo a konstantní vlhkost na jaře a v létě.

 1. Břečťan popínavý

Tomuto vytrvalému břečťanu se daří v květináčích, závěsných koších nebo v kombinaci s jinými vyššími pokojovými rostlinami ve společném květináči. Na jaře a v létě potřebuje mírné světlo a na podzim a zimě vyžaduje jasné světlo (klidně i umělého charakteru). Pro tip: Nechte povrch půdy vyschnout trochu mezi zaléváním, ale nenechte rostlinu nikdy zcela vyschnout.

 1. Ledviník (Nephrolepis exaltata)

Tyto svěží kapradiny jsou levné, klasické pokojové rostliny a jejich vyklenuté, jasně zelené listy stále vypadají krásně. Ale pozor: Mohou být trochu divoké. Ledviník upřednostňuje spoustu světla a každý den ho nejspíš budete muset zalévat. Můžete je také zkusit položit na podnos s oblázky naplněnými vodou.

 1. Aglaonema proměnlivá

Tato snadno rostoucí rostlina má lesklé, světle zelené listy zvýrazněné bílými znaky. Toleruje nízké vnitřní osvětlení a dává přednost tomu, aby byla její půda vždy lehce vlhká, ale pohrdá studeným vzduchem. Dbejte na to, aby nebyla v průvanu!

 1. Tchynin jazyk

Listy podobné meči definují tuto pozoruhodnou rostlinu (a také jí propůjčují tak lichotivé alternativní jméno „jazyk tchýně“). Jasné nepřímé světlo je nejlepší pro tuto rostlinu, která je také potřeba zasadit, když je půda téměř suchá. Za správných podmínek může žít desetiletí!

15 rostlin, které udělají vaši ložnici krásnější a zdravější

 1. Dračinec dračí

Ukázalo se, že několik různých typů dracaen čistí vzduch. Jsou to všechny snadno pěstitelné rostliny s dlouhými řapíkatými listy, z nichž některé mají krásné červené prvky. Nejste si jisti, kterou odrůdu vyzkoušet? Hledejte výrazy „Janet Craig“, „Tricolor“ nebo „Masangeana“ (někdy nazývané „kukuřičná rostlina“). Ale bez ohledu na to, jakou si vyberete, pamatujte si, že všechny druhy dávají přednost podobným podmínkám: mírné až jasné nepřímé světlo a půda, která je udržována mírně vlhkou.

 1. Filodendron

Tato velkolepá, ale snadno pěstovatelná rostlina má obrovské listy s jemnými okraji. Je ve svislé poloze, když je menší, ale nakonec se bude rozšiřovat, jak poroste. Dejte Filodendronu mírné světlo a zalévejte jej, až bude několik málo centimetrů půdy suché.

 1. Difenbachie

Tato rostlina má honosné listy – ale míza uvnitř obsahuje krystaly, které mohou dráždit sliznice. Pokud máte domácího mazlíčka, který má rád žvýkání zeleně, doporučujeme tuto variantu pokojové rostliny přeskočit. Jinak je to obecně bezstarostná rostlina, která potřebuje jen mírné množství filtrovaného světla. Udržujte půdu lehce navlhčenou, ale nikdy ne mokrou.

 1. Rozmarýn

Tato kulinářská bylina má příjemnou vůni, zejména poté, co si o ní otřete prsty. Vyžaduje silné světlo, takže jej udržujte ve světlém okně (nejlépe orientovaném na jih). Nechte půdu vyschnout asi 3 centimetry od povrchu mezi zalévání a každý týden otočte květináč, aby rostlina rostla rovnoměrněji. Bonus: S rozmarýnem u vás doma máte vždy čerstvé bylinky na vaření!

 1. Zelenec (Chlorophytum comosum)

Vaše maminka nebo babička možná tuto klasickou pokojovou rostlinu pěstovaly v 70. letech, ale rozhodně se nejedná o nějakou zastaralou variantu pokojové rostliny. Rostlina je typická výrazným bílým pruhem uprostřed každého listu.

 1. Šplhavník (Epipremnum aureum)

Šplhavník je docela možná nejjednodušší pokojovou rostlinou, alespoň co se týče údržby. Má lesklé listy ve tvaru srdce a stonky vinné révy, které mohou dorůst délky až několika desítek centimetrů. Upřednostňuje mírné až jasné světlo. Šplhavník ve skutečnosti dává přednost mírně suché půdě, proto jej nemusíte, tak často zalévat.

 1. Spathiphyllum

Tyto luxusně vypadající rostliny jsou až překvapivě bezproblémové na pěstování. Tolerují nízké až střední světlo, i když nejlépe kvetou za jasnějšího světla. Doporučujeme nechat půdu téměř úplně vyschnout před zaléváním a rozdělit každých pět let tak, aby se vytvořily nové dětské rostliny.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *