Průvodce malými kamny na dřevo

Průvodce malými kamny na dřevo

Hodnocení

Průvodce malými kamny na dřevo

Od 16. století lidé používají k vytápění svých domů malá kamna na dřevo. Jsou to klasické domácí spotřebiče, které vydrží spoustu let. S rostoucí populací ovšem lidé žijí v menších a menších prostorech, proto se i velikost krbových kamen musela změnit.

Malá kamna na dřevo získávají na popularitě, protože lidé mají tendenci hledat menší domy nebo se dokonce stěhují do mobilních domů. Ať už se jedná o malou nemovitost nebo mobilní dům, malá kamna na dřevo se vždy budou hodit k vašemu životnímu stylu. V tomto článku se podíváme na výhody plynoucí z vlastnictví malých kamen, dáme vám několik tipů na jejich instalaci a naučíme vás dokonce terminologii, která vám pomůže při nákupu jakéhokoli topného zařízení.

Co jsou to malá kamna na dřevo?

Malá kamna na dřevo jsou topné zařízení, které přeměňují dřevo, elektřinu nebo plyn na teplo pro vaši domácnost. My dnes všechny tyto typy porovnáme.

Průvodce malými kamny na dřevo

Pokud jsou pro váš prostor normální krbová kamna příliš velká, tak malá kamna na dřevo jsou vynikající náhradou. Jsou účinná, snadná na údržbu a jejich náklady na provoz jsou nižší než u mnoha jiných topných těles. Malá kamna jsou také vynikající pro vytápění pro ty, kteří dávají přednost bydlení v odlehlých oblastech a nejsou tak napojení na síť.

Proč byste měli zvážit koupit malých kamen na dřevo?

Zde je několik důvodů, proč si pořídit malá kamna.

  • Máte málo prostoru na velká krbová kamna.
  • Potřebujete nákladově efektivní vytápění.
  • Chcete topení, které je energeticky efektivní.

Malá kamna skvělá zejména pro malé domy, jelikož zabírají mnohem méně místa než velká nebo středně velká kamna. A protože jsou malá kamna menší a nevejde se do nich tolik dřeva, máte po topení také méně popela k čištění. Pokud zvolíte plynovou či elektrickou variantu, tak nebudete mít vůbec žádný nepořádek.

Tato kamna jsou také nákladově efektivní. Vzhledem k jejich velikosti spotřebovávají malá kamna na dřevo méně energie. Dokud tak nepoužíváte malá kamna k vytápění velkého domu, náklady na jejich provoz jsou docela přijatelné, bez ohledu na to, jaké palivo používáte.

Dřevo je snadno dostupné, na mnoha místech zdarma. Zemní plyn je jedním z nejlevnějších zdrojů energie vůbec a propan v ceně příliš nezaostává. Stejně tak provozování elektrického sporáku vás často stojí jen haléře za den.

Malá kamna jsou energeticky účinná. Využívají své palivo efektivně, takže se nemusíte starat o výdaje, protože elektrická a plynová kamna mají téměř dokonalou účinnost (99 až 100 procent!).

Druhy malých kamen

Existuje spousta malých kamen, z nichž si můžete vybrat. Než si vyberete, měli byste vědět, jaký typ kamen potřebujete. Každý typ malých kamen má své výhody a nevýhody a přichází s vlastní sadou výhod a starostí, pokud jde o palivo, instalaci a údržbu. Je na vás, abyste zjistili, zda výhody převáží nevýhody před provedením vašeho výběru.

Malé kamna na dřevo

Malá kamna na dřevo vám umožní účinné vytápění v klasickém stylu. Ve většině oblastí je dřevo hojné a snadno dostupné. Krbová kamna na dřevo také vypadají skvěle. Jak jsme již zmínili dříve, kamna na dřevo jsou skvělá, pokud žijete v odlehlé a přejete si, aby vaše kamna zůstala mimo síť.

Starostí navíc bude řešení odvzdušňování. Dále budete muset dbát na čistotu a provádět pravidelnou údržbu. Odstranění dřevěného popela a zabránění tvorbě kreosotu je nezbytné pro zajištění bezpečnosti a funkčnosti kamen. V neposlední řadě musíte myslet na to, že i skladování dřeva vám zabere určitý prostor.

Plynová kamna

Pokud žijete v oblasti, kde není možné získat dřevěné palivo, podívejte se na malá kamna na plyn. Výhodou je, že je nemusíte odvětrávat, protože většina malých kamen je bez větrání. Mnozí přicházejí s dálkovými ovladači, díky nimž je jejich používání o poznání jednodušší.

Mohou pracovat se zemním plynem i propanem. Některá plynová kamna nabízejí stejný tepelný výkon jako jejich protějšky spalující dřevo. Máte-li již existující plynovod, nechte ho vyhodnotit, aby byla zajištěna bezproblémová instalace. Zemní plyn je lehčí než vzduch, ale propan se může nahromadit, což může při vznícení způsobit výbuch.

Elektrická kamna

Při hledání přenosného topného zařízení jsou elektrická kamna skvělou volbou. K jejich zapojení potřebujete pouze zásuvku. Stejně jako plynová kamna, přicházejí i s dálkovým ovládáním. Elektrická kamna jsou také nejbezpečnější volbou. Není třeba sledovat plynovody nebo udržovat ventilační systémy, prostě pracují. Styl některých elektrických kamen však nemusí odpovídat estetice vašeho domova. Nemluvě o tom, že tepelný výkon není tak vysoký jako u plynových nebo dřevěných kamen.

malá kamna na dřevo – co byste měli vědět před nákupem?

Než si koupíte úplně nová malá kamna, musíte se naučit některé termíny. Musíte vědět, jak efektivní jsou a jaké je jejich pokrytí. Možná nevíte, co tyto pojmy znamenají nyní, ale na konci této části určitě budete.

Účinnost

Jak efektivní je váš malý sporák? Účinnost je, jak dobře kamna spotřebovávají palivo, aniž by vytvářely odpad. Pokud mají vaše kamna 99% účinnost, tak využijí k vytápění místnosti 99% veškerého paliva.

Mnoho plynových kamen má účinnost 99 procent. Elektrická kamna jsou však stoprocentně efektivní, protože spotřebovávají každý kousek energie, který v nich je. Účinnost je proměnlivá nejvíce u kamen na dřevo. Často se setkáte s čísly mezi 82 procenty a 77 procenty. Každopádně čím vyšší je účinnost, tím lepší.

Průvodce malými kamny na dřevo

Pokrytí

Pokrytí je to, kolik prostoru zvládne váš přístroj zahřát. Obecně lze říci, že malá kamna mohou ohřívat oblasti pod 1 500 čtverečních stop. Při vyhledávání malých kamen se zobrazí funkce, která vypadá takto: „23 000 BTU zahřívá až 1100 čtverečních stop.“ To je vaše pokrytí. Uvědomte si, kolik místa máte a kolik tepla potřebujete.

A pamatujte, že vyšší BTU neznamená vždy větší pokrytí. Například můžete najít kamna na dřevo, která nabízí 85 000 BTU. To je hodně tepla, ale jsou to pořád kamna na dřevo. To znamená, že potřebují větrání, kterým část vytvořeného tepla uniká.

V tom případě byste potřebovali dmychadlo. Dmychadla a ventilátory rozšiřují pokrytí vašeho sporáku tlačením teplého vzduchu do celého prostoru. Mnoho elektrických a plynových kamen má již vestavěná dmychadla. U kamen na dřevo se dmychadla většinou prodávají jako volitelné příslušenství.

Prostor okolo kamen

Toto je vůbec nejdůležitější věc, alespoň pokud jde o vaši bezpečnost.

Manuál vámi zakoupených kamen bude velikost nutného volného prostoru okolo kamen a je nezbytné jej dodržovat.

Pokud je místnost příliš malá na to, abyste okolo kamen dodrželi požadovaný volný prostor, váš manuál vám řekne, co můžete udělat, abyste mohli i tak malá kamna na dřevo instalovat. Obvykle se jedná o instalaci některých tepelných štítů, jako je plech nebo zděná zeď.

Kam mám umístit malá kamna na dřevo?

Malá kamna na dřevo díky své velikosti poskytují uživateli mnoho možností pro jejich umístění. Možné možnosti zahrnují výklenky uvnitř velkého krbového otvoru, kuchyň, nevyužitý roh místnosti nebo dokonce samostatnou malou místnost.

Pokud jde o malá kamna, existují značné rozdíly v instalaci. Většinou vše záleží na typu paliva.

Instalace kamen na dřevo je nejsložitější. Musíte si koupit odvzdušňovací systém, abyste odstranili kouř z domu. Musíte si také dát pozor na dodržení volného prostoru okolo kamen a podniknout kroky k tomu, abyste zabránili poškození svých hořlavých věcí.

Pokud chcete zmenšit potřebný prostor okolo kamen, musíte zakoupit nebo vyrobit tepelný štít. Vytvoření tepelného štítu a instalace odvzdušňovacího systému je nejlepší ponechat odborníkům.

Instalace plynových kamen probíhá o poznání snadněji. Stačí připojit spotřebič k plynovému potrubí. Problémy přichází až pokud potřebujete nainstalovat i plynovod, na což byste si měli znovu najmout profesionála. Mnoho malých plynových kamen je bez ventilace, takže nepotřebují žádné ventilační zařízení.

Elektrická kamna se snadno instalují. Jednoduše je zapojte do zásuvky a začněte vytápět místnost.

Jsou moje malá kamna na dřevo bezpečná?

Jedním slovem ano. Pokud respektujete pravidla a používáte kamna správně, měli byste být v bezpečí.

V případě jakýchkoli konkrétních tipů týkajících se vašeho spotřebiče si přečtěte příručku. Pokud jde o obecné tipy, pojďme se podívat na několik nezbytných úkolů a věcí, které nedělat, pokud chcete zůstat v bezpečí.

Každý sporák má části, které se zahřívají na vysokou úroveň. Nedotýkejte se těch částí, když jsou malá kamna na dřevo zapnutá.

Když je váš sporák zapnutý a horký, je nejlepší udržovat děti a domácí zvířata daleko. U krbových kamen a některých plynových kamen se nedotýkejte větrání. Teplo z nich stoupá, takže je i potrubí horké.

Vždy dodržujte informace o vzdálenosti uvedené v manuálu. Jinak by mohlo dojít k požáru. Možná nedisponujete vším prostorem na světě, ale toto je skutečné nebezpečí a neměli byste ho podcenit.

Pokud používáte elektrická kamna, vždy je odpojte, pokud je zrovna nepoužíváte.

Umístěte po vašem domě několik detektorů oxidu uhelnatého. Plynové a dřevěné krby propouštějí uhlíkové výpary, které mohou být smrtelné, pokud dům nebo kamna nejsou řádně odvětrány. Tyto alarmy mohou zachránit váš život.

Jak se mohu postarat o svoje malá kamna na dřevo?

Krbová kamna na dřevo vám vydrží spoustu let. Mnoho kamen na dřevo vydrží i více než 50 let. Plynová kamna a elektrická kamna ovšem většinou nemají tak dlouhou životnost jako kamna spalujících dřevo. Plynové a elektrické modely však také vydrží nesmírně dlouho.

U kamen na dřevo jsou nejlepší tipy jednoduché.

  • Popel pravidelně čistěte.
  • Nepalte odpadky.
  • Nepalte příliš mnoho dřeva naráz.

Plynová kamna mohou vydržet až 20 let; opotřebení se však začíná objevovat zhruba po pěti letech. Knoflík nebo zapalovač může selhat a je třeba jej vyměnit. Jedním z důvodů tohoto opotřebení je nečinnost. Nechat vaše plynová kamna dlouhodobě nevyužívaná, je to nejhorší, co s nimi můžete udělat. Nezapomeňte je vypálit několikrát v každém ročním období, abyste spálili prach a cyklizovali pohyblivé části.

Elektrická kamna vyžadují pravidelnou údržbu a kontrolu součástí. Tato kamna by vám měla vydržet asi deset let. Při každodenním intenzivním používání by se tato životnost mohla zkrátit. Podobně jako plynová kamna, můžete vidět selhání jednotlivých komponentů před selháním celých kamen. Pokud máte v domě domácí zvířata nebo myši, nezapomeňte sledovat dráty. Vadný kabel může představovat nebezpečí požáru.

Shrnutí

Nyní byste měli mít představu o tom, jaká malá kamna na dřevo jsou pro vás ta pravá. A měli byste lépe porozumět terminologii, kterou je zapotřebí znát k nákupu správných kamen. Pamatujte si ale, že bezpečnost je klíčová!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *