Štípací sekera FISKARS X17

Štípací sekera FISKARS X17

Hodnocení

Štípací sekera FISKARS X17

V moderním světě plném technologií si najdeme málokdy čas na to opravdu relaxovat. Aktivity, které považujeme za odpočinkové, jako například hraní videoher, sledování televizních seriálů nebo čas strávený na facebooku, často nedovolují našemu organismu plně zrelaxovat a dobít baterky, spíš naopak plýtvají naší energií. Teď mě určitě nechápejte špatně. I já rád strávím nedělní dopoledne u dobré videohry. Nicméně tím, čím naše tělo doopravdy zrelaxuje je pobyt v lese, při kterém děláme jednoduché fyzické práce. Právě fyzická práce v přírodě je totiž vůbec tou nejlepší formou relaxace.

Fiskars X17

Jednou z těchto prací, kterou již vyzkoušel zřejmě každý muž vlastníci chatu, je sekání dříví. K této aktivitě pochopitelně potřebujete nástroj, který budete dříví štípat. Tím ideálním nástrojem je dle mého názoru štípací sekera X17 od Fiskars.

 

Chtějte kvalitu bez kompromisu – štípací sekera Fiskars X17

Značka Fiskars je dobře známá lidem, kteří provádějí vlastní údržbu zahrady, a lze ji nalézt téměř v každém velkém obchodním řetězci se zahrádkářskými potřebami.

Ale to, co si možná neuvědomujete, je, jak užitečné mohou být nástroje Fiskars v terénu. Ať už se chystáte vyrazit na víkend stanovat nebo na delší období na vaši odlehlou chatu, hmotnost zavazadla je při balení na plánovanou cestu vždy důležitá. Pokud během svého výletu plánuje připravovat jídlo na ohni, pak je dobrá sekera nutností.

Při nízké hmotnosti 1 570 g by se tato sekera měla pohodlně hodit do vaší soupravy. Celkové rozměry jsou 60 cm po celé délce a funkční délka rukojeti 45 cm. Tato délka vám poskytne slušný výkyvný oblouk pro čepel 15 cm, aby mohla dělat svou práci. Rukojeť je vylisována kolem hlavy a poskytuje pevné připojení.

Topůrko samotné je z materiálu FibreComp. Vyztužené skelnými vlákny – pevné, trvanlivé a lehké – není ovlivňováno počasím. Má stejné vlastnosti za sucha i za vlhka. Konec je potažen Elastomerem. To pomáhá dále snižovat celkovou hmotnost a posune těžiště sekery dále nahoru. Pro sekeru je to důležité, protože soustřeďuje hmotu v bodě nárazu. Fiskars je svým výrobkem přesvědčen do té míry, že nabízí doživotní záruku, která zahrnuje úpadek čepele a poškození způsobené nadměrnými údery.

Konec je potažen Elastomerem, což pomáhá dále snižovat celkovou hmotnost sekery.

Co by vaší Fiskars X17 sekeře nemělo chybět

Kovaná ocelová čepel má také dobrý úhel a šířku, což usnadňuje štípaní.

Fyzika za tím je jednoduchá; tenčí hlava nabídne menší odpor při procházení dřevem. Širší čepel zase naopak nabídne větší odpor, čímž se dřevo rychleji rozdělí, což je ideální pro štípání. Fiskars X17 nabízí střední cestu, který je ideální pro víceúčelovou sekeru. Posledním bodem kolem konstrukce hlavy je povrchová úprava čepel PTFE pro snížení tření, která snižuje tření o 25% a chrání čepel před korozí.

Co se týče pouzdra, tak Fiskars X17 přichází s plastovým formovaným krytem sekery pro přenášení a skladování, který skvěle funguje při skladování v garáži nebo pod přístřeškem. Pouzdro je vybaveno bezpečný zámkem, který se snadno zavírá i otvírá, a celkově působí velmi elegantním dojmem.

Štípací sekera FISKARS X17

Štípací sekera Fiskars X17  – moje dojmy

Pokud jde o skutečný výkon sekery v provozu, byl jsem ohromen.

Když jsem s ní poprvé zamířil do terénu, byl jsem trochu skeptický. Jelikož vzhledem k nízké váze sekery jsem si opravdu nebyl schopen představit, že pomocí ní budu schopen přeseknout tlustší kmen. Byl jsem ovšem docela překvapen, když jsem nejen čistě odštěpil užší větev, ale také jsem byl schopen zabořit čepel sekery poměrně hluboko do třešňového kmene.

Sekera Fiskars X17 si vedla nad moje očekávání a byla obstojným konkurentem mnohem těžších seker, které by měly při podobných výzvách excelovat. Následně jsem chtěl vyzkoušet, jak bude štípací sekera Fiskars X17 fungovat při štípání, které vyžaduje preciznost. Proto jsem se rozhodl nasekat dříví na malé kousky, které jsem později využil na rozdělání ohně.

Při štípaní dříví na malé kousky se opět uplatnila váha sekery, jelikož díky její lehkosti byla práce se sekerou komfortní a při štípání jsem se unavil o poznání později, než by tomu bylo s těžšími výrobky konkurence.

Nakonec jsem se rozhodl pokácet starý asi 2 metr vysoký strom. Lehká váha štípací sekery X17 opět umožnila snadné a přesné umístění mých úderů. Mým jediným problémem bylo, že jsem se musel přizpůsobit moje údery, jelikož jsem na práci s tak lehkou sekerou nebyl zvyklý.

Na závěr bych tedy rád všem, kteří plánují o prázdninách vyrazit do hor, doporučil štípací sekeru Fiskars X17 jako perfektního společníka na vaše dobrodružství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *