Tiffany lampy

Tiffanyho lampy

Hodnocení

Tiffanyho lampy jsou nadčasovým doplňkem každé domácnosti, který nabízí krásu i funkčnost. Díky svým složitým vzorům a zářivým barvám jsou tyto skleněné lampy známé již více než sto let a jsou oblíbené i dnes. Jaká je však historie a vývoj těchto krásných dekorativních kousků? Pojďme se na ně podívat

Historie Tiffanyho svítidel

Tiffanyho lampy poprvé vytvořil Louis Comfort Tiffany na konci 19. století. Inspiroval se proslulým klenotnictvím svého otce, založeným v roce 1837, které vystavovalo ty nejlepší šperky z celého světa. Díky tomu dokázal ocenit jemné řemeslné zpracování a vysoce kvalitní materiály, které začlenil do svých vlastních návrhů. Kromě tvorby vitráží začal experimentovat také se stínidly na lampy z barevných skleněných úlomků, které si sám ručně brousil. Jeho tvůrčí vize mu brzy přinesla pozornost dalších významných osobností uměleckého světa, jako byli umělci John La Farge a Augustus Saint-Gaudens, kteří jeho práci obdivovali. Netrvalo dlouho a Tiffanyho díla se začala objevovat na výstavách po celé Evropě a Americe, včetně Světové výstavy v Chicagu v roce 1893.

Závěsná lampa tiffany

Vývoj Tiffanyho svítidel

Od té doby prošly Tiffanyho lampy v průběhu let mnoha změnami, protože byly zavedeny různé styly. Jedním z oblíbených stylů je lampa „vážka“ s motivem vážky na barevném pozadí modré a zelené nebo žluté a oranžové barvy. Dalším oblíbeným stylem je „geometrická“ lampa, která má geometrické tvary na sytě barevném pozadí s akcenty zlatého nebo stříbrného plátování na některých místech designu. Dalším běžným stylem je lampa „leadlight“, která se skládá z panelů z olovnatého skla, jimiž procházejí tenké kovové proužky, které po nasvícení vytvářejí zajímavý vzor. K dalším oblíbeným stylům patří slídová stínidla (která obsahují slídové čipy vložené do čirého skla) a také svítidla s „pavími pery“ (která mají paví pera zasazená do barevného pozadí)

Tiffanyho lampy se dnes stále vyrábějí mnoha původními technikami Louise Comfort Tiffanyho, ačkoli moderní návrhy často obsahují modernější prvky, jako je osvětlení LED nebo dokonce 3D tištěné komponenty. Ať už dáváte přednost tradičnímu nebo modernímu designu, tyto krásné skleněné lampy dodají elegantní nádech každé místnosti ve vaší domácnosti. Díky svým složitým vzorům a zářivým barvám se lampy Tiffany jistě stanou okamžitou klasikou pro další generace!

 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *