Výhody rýmovníku

Výhody rýmovníku

Hodnocení

Výhody rýmovníku

Pokud rádi vaříte, ale jste již unaveni z používání stejných bylin pro každý recept, budete rádi, když se dozvíte, že oregano (koření, které nejspíše používáte úplně nejčastěji) má příbuzného zvaného rýmovník, který pohladí vaše chuťové pohárky možná ještě příjemněji než oregano samotné. Skvělou chutí ovšem výhody konzumace rýmovníku rozhodně nekončí. Kromě skvělého koření se totiž jedná také o rostlinu s neuvěřitelným přínosem pro vaše zdraví.

Rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus)

Aby nedošlo k záměně s běžným oreganem, tymiánem nebo brutnákem, přináší tato bylina sama o sobě řadu zdravotních výhod a používá se k terapeutickým a léčebným účelům a kulinářským přípravkům.

Tato bylina, známá také jako rýmovník citronový, je známá svou štiplavou, pižmovou vůní, která má chuťový profil podobný oreganu s nádechem tymiánu. Je to bylina, která je k dispozici po celý rok a snadno se pěstuje ve vaší vlastní zahradě.

Rýmovník obsahuje mnoho prospěšných látek a je bohatý na karvakrol, thymol, eugenol, chavicol, ethyl salicylát. Obsahuje karvakrol a thymol (vyskytující se i v běžném oreganu a tymiánu), které jsou odpovědné za jejich aroma. Rýmovník má podobné léčivé vlastnosti jako běžné oregano a tymián, ovšem navrch přidává ještě své unikátní zdravotní benefity.

Výhody rýmovníku

výhody rýmovníku – léčebné využití rýmovníku

Bylo provedeno mnoho studií na rýmovníku, aby se zjistilo, jaké látky jsou přítomny v bylině, která působí jako silný léčitel. Prostřednictvím těchto studií víme, že rýmovník může pomoci při uklidňování příznaků revmatoidní artritidy, snižování úzkosti, hojení ran a stejně jako běžné oregano má také antimikrobiální vlastnosti.

Zklidňuje rýmovník zánět revmatoidní artritidy?

Na Tchaj-wanu se rýmovník používá k léčbě zánětlivých onemocnění a symptomů otoku. Byly provedeny studie na zvířatech, aby se stanovila účinnost byliny při léčbě revmatoidní artritidy. Tyto studie zjistily, že rýmovník významně snižuje otoky chodidel a artritidové příznaky u potkanů, což ukazuje, že rýmovník může být úspěšnou léčebnou metodou i u lidských jedinců trpících artritidovými příznaky.

Bojuje rýmovník s úzkostí?

Studie prokázaly, že rýmovník pomáhá snižovat úzkost u testovaných potkanů. Když krysy podstoupily řadu testů vyvolávajících úzkost, krysy, které požily před testem rýmovník, splnily úkoly s menší úzkostí než krysy, které rostlinu nekonzumovaly. Tento důkaz vede vědce k přesvědčení, že rýmovník může mít vlastnosti, které pomáhají při úlevě od stresu.

Jak rýmovník léčí rány?

U rýmovníku byla nalezena potenciální schopnost urychlit hojení ran, když byla z granátového jablka a rýmovníku vyrobena bylinná suspenze, která byla schopna urychlit léčbu ran na potkanech, což ukazuje, že rýmovník lze použít i k hojení ran u lidí.

Dýchací potíže a rýmovník

A další výhody rýmovníku? Šťáva z listů rýmovníku smíchaná s medem prokazatelně pomáhá zmírňovat kašel a nachlazení. Tato teplá směs je účinná také při zklidňování respiračních infekcí.

Výhody rýmovníku

Antifungální a antimikrobiální vlastnosti

Rýmovníkový olej byl testován a prokázal se jako účinný proti různým houbám (plísním), protože inhibuje růst mycelia.

Přestože bylo provedeno mnoho testů na krysách a bylo zjištěno mnoho slibných výsledků, stále je třeba provést více pokusů na lidech, aby bylo možné odvodit skutečný léčivý přínos rýmovníku.

Výhody rýmovníku – kulinářské využití rýmovníku

Díky silné chuti a vůni listů je ideálním pro ochucení masa a ryb. V Indii se rýmovníkové listy přidávají do kokosu, dhalu, červených paprik, listů koriandru a kari listů, aby se dosáhlo chutného chutney. Může se také jíst syrový s chlebem a máslem. Dále se často připravuje jako smažené občerstvení a používá se také k ochucení piva a vína.

Jednou z výhod této zdravé byliny je to, že ji můžete pěstovat na zahradě nebo doma v bytě a kdykoli ji zakomponovat do svého vaření!

Vzhledem k tomu, že je třeba provést více studií na lidech, aby bylo možné plně odhalit všechny zdravotní benefity této byliny, nespoléhal bych na to, že vás zaručeně zbaví všech vašich zdravotních problémů. Nicméně jak již bylo řečeno, existuje několik slibných důkazů o tom, že tato bylina může zvýšit vaši kvalitu života. A pokud nic jiného, tak přidáním této nové byliny do vaší stravy alespoň oživíte vaši jinak rutinní domácí kuchyni, což není nikdy špatná věc.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *