Výhody terasových prken WPC

Výhody terasových prken WPC

Hodnocení

Terasová prkna z WPC, které na první pohled nerozeznáte od dřeva, jsou vyrobena z jedinečné kombinace plastu a dřeva. WPC je zkratka pro Wood Plastic Composite, kdy jde o kompozitní materiál vyrobený z dřevěné moučky a plastových komponentů (45% dřevěná moučka, 55% HDPE a přísady).

Je dobře známo, že tento produkt nabízí řadu výhod, a proto je v tomto článku podrobně prozkoumáme. Máme pro vás připraveno skutečně vše – od jejich rozdělení na nejrůznější druhy a tipy až po možnosti aplikace.

WPC: jaké jsou jeho výhody?

Prkna z WPC jsou stále populárnější a ve srovnání se ostatními standardními terasovými deskami představují mnoho výhod, tudíž se do WPC materiálu vyplatí investovat. Důvody, proč při stavbě terasy zvolit WPC prkna, jsou následující:

Měli byste vědět: Co tvoří zbylých 10 % WPC materiálu? V zásadě jde o silikony, UV stabilizátory, adheziva a barviva. Nejde tedy o tak přírodní materiál, jak bychom možná čekali. Na druhou stranu k práci s ním nebudete potřebovat žádné speciální nástroje ani jinou techniku. Poradíte si jednoduše s tím, co najdete v domácí dílně.

Výhody terasových prken WPC

Dlouhá životnost materiálu

Díky plastové složce WPC prken má materiál oproti svým alternativám mnohem lepší životnost. Tento typ terasy je díky svému materiálu, směsi a povrchové úpravě, odolný vůči mnoha faktorům, které obvykle snižují životnost klasických dřevěných teras.

WPC terasy odolávají blednutí, barvení, poškrábání a plísním a jsou tak odolné vůči štípání, hnilobě, praskání a rozpadu. Vaše terasa tak bude vzdorovat různým povětrnostním vlivům, kroucení či rozpadání materiálu, což je jeden z důvodů, proč výrobci nabízejí min. 10letou záruku.

Nízká údržba

S podlahovou krytinou z WPC se vyhnete každoročním olejovým nátěrům, lakováním či impregnaci dřeva. Příležitostné čištění mýdlem a vodou je vše, co je potřeba k udržení terasy vyrobené z WPC po celá desetiletí.

Udržitelnost

WPC prkna jsou vyrobena z ekologických materiálů. Tento kompozitní materiál je vyroben tak, aby vydržel, a má mnoho vlastností podobných dřevěné venkovní podlaze bez dopadu na životní prostředí.

Mnoho podlahových řešení WPC se skládá z recyklovaných materiálů nebo produktů, které byly vyrobeny z udržovaných zdrojů. Prodloužená životnost WPC teras navíc znamená, že již nebudete muset materiál vyměňovat.

Úspora celkových nákladů

Baví vás vše možné okolo stavebnictví, ale nemáte ve svém okolí žádného šikovného učitele? Chcete se naučit pracovat s moderními postupy a technologiemi? Pak vyzkoušejte praktické WPC materiály, jež vás naučí pracovat s venkovními materiály jednoduše a bez nutnosti dohledu na slovo vzatých odborníků. Při manipulaci s nimi totiž téměř nemáte „co zkazit.“ Nejsou náchylné k působení venkovních vlivů ani k ničemu obdobnému.

WPC terasy mohou být na začátku nákladnější, ale na rozdíl od dřevěných teras, u kterých se po určitém čase projeví změna barvy i povrchu, WPC materiál vypadá skvěle rok co rok a nemá prakticky žádné náklady na údržbu. Jak již bylo uvedeno, WPC terasy vyžadují méně údržby než tradiční dřevěné terasy, u kterých je životnost kratší a které se potýkají s mnohými riziky, jako jsou povětrnostní vlivy nebo poškození dřeva hmyzem.

Ještě předtím, než vůbec uchopíte do ruky kladívko a metr a mnohem, mnohem dříve než se spokojeně usadíte před sálajícími plameny vašeho terasového krbu, byste si měli položit jedinou otázku: Vím, jaký WPC materiál použít?

WPC vydrží déle než jeho dřevařské alternativy, a proto přináší méně celkových nákladů na výměny a generální opravy.

Kde se vlastně WPC vzalo?

Věřte nebo ne, ale vděčíme za něj americkým výrobcům. Právě oni se odmítali smířit s neustálým kroucením, sesycháním, deformováním a barevnými změnami surového dřeva. A tím vlastně celá cesta k WPC materiálu začala.

Výhody terasových prken WPC

WPC dřevo tvoří: kvalitní dřevitá moučka (⅔) a plastový polymer (⅓).

V zásadě jde o vylepšené polymery (polypropylen a polyetylen HDPE), jež se starají o vysokou mechanickou pevnost dřeva i o jeho odolnost. Dodávají mu dlouhou životnost a nabídnou i žádanou samozhášecí funkci, díky nimž vaše terasa a ni další komponenty z WPC materiálů nikdy nemohou vyhořet. Příměs dřevité moučky se však zároveň stará o velmi autentický vzhled, takže na první pohled nebudete vědět, že se nediváte na dřevo. A mnohé moderní materiály navíc nelze od pravého dřeva rozeznat ani na dotek.

A jako bonus se nikdy na přímém sluníčku nepříjemně nerozpálí a neohrozí tak vaše zdraví. Na terasu tak můžete svoje děti i domácí mazlíčky pustit i za toho nejslunečnějšího dne, aniž byste se museli obávat rizika silného slunečního žáru. A to je rozhodně značné pozitivum, které na našich zahradách jednoznačně oceníme.

Možnosti, které WPC materiály nabízejí, jsou velmi široké

Čeká vás skutečně pestrý program. Bohatá nabídka u specialistů vám nabídne například:

  • aplikaci WPC materiálů určené do míst s vyšší vlhkostí (v oblasti bazénu apod.)
  • vytváření dekoračních struktur (hladké, hrubé, imitace panelu, otisky dřeva aj.)
  • pigmentovaní – možnosti probarvení jsou opravdu široké
  • efektní lakování – efektivní ošetření povrchu WPC materiálu

Snadno si tedy vyberete typ WPC úpravy, který dokonale sladíte se svojí fasádou i dalším venkovním vybavením – od obložení dvora až po venkovní nábytek. Musíte jen vsadit na co nejpestřejší výběr WPC u skutečných specialistů.

Nezáleží na tom, zda je vaším aktuálním cílem pouhá náhrada venkovních obkladů a dlažby praktičtějším povrchem, či zda stojíte o seznámení se novými trendy v zahradním designu anebo máte jednoduše chuť pustit se do něčeho nového. WPC terasy vám nabídnou od každého pořádnou porci! Ale abychom tu nemluvili je o pozitivech – najdou se i nějaké ty mouchy?

Možné nevýhody WPC teras

Vysoké počáteční náklady

Terasová prkna WPC jsou zpočátku dražší než dřevo, ale když uvažujeme o dlouhodobém používání, úspora celkových nákladů terasy z WPC je patrná již po pár letech užívání.

Nejde o skutečné dřevo

Účinné odhlučnění je častým tématem nejenom rázných sousedských debat. Mezi dobrými tipy lze najít například polystyren, foukanou izolaci i odhlučnění podlah. My vám však dnes chceme představit docela jiného favorita.

Ano, jde o terasová prkna WPC, jež mohou na první pohled vypadat jako skutečné dřevo, ale není to tak. Kompozitní terasy z  WPC jsou realistickou imitací těch dřevěných, kdy vizuální a pocitová imitace pravého dřeva je u některých WPC výrobků téměř dokonalá. A s odhlučněním si také umí poradit na jedničku. To však rozhodně není jejich jediná výhoda. Ovšem našli bychom i nevýhody. Pojďme si je proto alespoň krátce představit, abychom věděli, s čím je už do začátku třeba počítat!

Nejsou zcela bezúdržbové

Dřevo je na našich zahradách stále velmi žádané, a to především kvůli jeho jedinečnému vzhledu. Ten však dokáže vlivem slunce, vody nebo mrazu už po několika letech značně utrpět. A právě proto je tu WPC materiál, který se mu po estetické stránce velmi podobá, ale v oblasti odolnosti a užitnosti ho dalece předčí.

Terasová prkna WPC stále vyžadují určitou pravidelnou údržbu, aby se prodloužila jejich životnost. Je třeba kontrolovat nečistoty na povrchu terasy a umývat je mýdlovou vodou. Údržba WPC teras má však daleko do údržby klasických dřevěných teras, na jejichž vzhled a životnost má vliv voda, slunce, sucho, vlhkost, mráz, parazité a jiné neduhy.

Náš tip: Běžné znečištění je možné z WPC materiálů odstranit ještě jednodušeji. Bude vám na to stačit proud čisté vody. Poté ke možné prkna nechat jednoduše vyschnout na vzduchu a máte umyto. Tom use klasické dřevo nemůže rovnat ani náznakem.

Kde všude se WPC materiály uplatní

Nezáleží na tom, zda si chcete zkrášlit bezprostřední okolí domu, zahradu nebo třeba venkovní posezení. Výhody WPC (Wood Plastic Composite, tvořeného ze 45 % dřevěnou moučkou a z 55 % HDPE a dalšími přísadami) se uplatní na celé řadě míst. Bezúdržbový materiál s dlouhou životností a neměnným vzhledem najde uplatnění kupříkladu při stavbě terasy a zábradlí, skvěle se hodí také na běžné podlahy, použijete ho při výrobě efektních a zároveň protiskluzových chodníčků okolo bazénu, nejsou mu cizí ani bezpečné ploty, lze ho použít na půvabné obklady (stěn i budov), vytvoříte z něj bednění a v neposlední řadě je WPC možné použít i na venkovní nábytek (lavičky, křesílka, stolky apod.). Nemusíte se tak omezovat jen na použití běžných prken. Možností je mnohem více.

Také toužíte po jedinečném a především trvanlivém vzhledu své zahrady? Vsaďte na WPC. Nákupem u specialistů získáte možnosti opravdu širokého výběru a také v případě potřeby i odborné poradenství a další výhody. Proč se spokojit se dřevem, když si dnes můžeme snadno dopřát jeho supermoderní variantu, která vypadá na první pohled (ale i dotek) jako opravdová?

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *