Kontryhel měkký

Kontryhel měkký

5/5 - (1 vote)

Kontryhel měkký

Pokud chcete do zahrady přidat kouzlo ve stylu chaty, zasaďte kontryhel měkký (Alchemilla mollis). Je to staromódní bylinná trvalka, která se kromě krásných zahrad používá i při přípravě krémů a mýdel. Kontryhel měkký je trvalá květina, která je poměrně nenáročná na údržbu a dobře se mísí s jinými jarními květy. Listy vypadají dobře po celou sezónu a pod malými stromy dokážou pěkně zakrýt jinak ne příliš krásnou půdu.

Kontryhel měkký vytváří pěkný kontrast pro světlé denní květy a růže, které kvetou přibližně ve stejnou dobu.

Botanický název: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)

Čeleď: Růžovité

Zralá velikost: 30 až 60 cm na výšku i šířku

Expozice slunci: Plné slunce, částečný stín

Typ půdy: jíl, hlína, písek

Půda: pH 5,5 až 7,5

Doba květu: od června do září

Barva květu: žlutá

Běžný výskyt: jižní Evropa

Kontryhel měkký

Jak pěstovat kontryhel měkký

Rostliny kontryhelu měkkého tvoří shluky pěkné velikosti, přestože se samy sepínají v mnoha zahradách. Sazenice se snadno vyrývají a přesouvají na jiné místo v zahradě, kde by se vám tato rostlina hodila o něco více, nebo je můžete rozdat vděčným přátelům. Pokud neudržujete kontryhel měkký pod kontrolou, může se vám rozšířit do celé zahrady, jelikož se jedná o poměrně expanzivní rostlinu.

Semena zasévejte na zahradě na podzim nebo brzy na jaře, nebo je zasaďte v interiéru asi šest až osm týdnů před posledním předpokládaným mrazem. Když rostliny dosáhnou výšky cca 10 centimetrů, vysaďte je venku. Udržujte zasazené rostliny alespoň 30 cm od sebe, rostliny totiž velice rychle vyplní vynechané prostory.

Kontryhel měkký nemá tendenci trpět škůdci nebo chorobami, což z něj dělá v tomto ohledu nenáročnou rostlinu. Nejčastějším problémem při pěstování je spálení listů, abyste tomu předešli, dejte rostlině dostatek vody a částečně stinné místo.

Světlo

Kontryhel měkký snadno roste na plném slunci, ale to by na něj nemělo svítit úplně celý den, jelikož poté trpí problémem spálení listů. Rostlina toleruje téměř plný stín a preferuje odpolední stín v horkém podnebí.

Kontryhel měkký – půda

Kontryhel měkký není, co se týče půdy nijak zvlášť citlivý nebo náchylný, ale nejlépe se mu daří v půdě, která je mírně kyselá až neutrální, s pH mezi 5,5 až 7,5. Mulčování doporučujeme kolem rostliny, ale ne až ke stonku.

Voda

Kontryhel měkký je tolerantní k suchu, jakmile je zaseta, tak v prostředí s mokrou půdou by se necítila vůbec dobře. Nicméně při vysokém žáru nebo plném slunci je nutné pravidelné zalévání, aby se zabránilo schnutí listů.

Kontryhel měkký

Teplota

Rostliny kontryhelu měkkého se mohou přizpůsobit různým klimatům. Pokud se však nacházíte v opravdu horkém klimatu, což v České republice snad s výjimkou jižní Moravy nehrozí, dejte rostlině dostatek stínu.

V oblastech s vysokou vlhkostí může dojít k problémům s plísněmi, zejména pokud je koruna udržována vlhká. V takových případech by měla pomoci dobrá cirkulace vzduchu a mírné zaschnutí půdy.

Hnojení

Kontryhel není nutno hnojit, takže v tomto ohledu je rostlina absolutně nenáročná.

Množení 

Kontryhel měkký se snadno šíří semeny, dělením nebo separací. Rostliny stačí rozdělit na jaře nebo na konci léta kořenovým dělením a o rozmnožení máte postaráno.

Odrůdy kontryhelu měkkého

Alchemilla mollis „Thriller“: Roste více vzpřímeně než běžný kontryhel a má větší listy.

Alchemilla mollis ‚Auslese‘: Představuje svěžest limetkově zelené chuti.

Alchemilla mollis ‚Irish Silk‘: Roste až do výšky 60 centimetrů a produkuje velké množství květů.

Alchemilla mollis ‚Robusta‘: Pyšní se většími listy a dorůstá až 2metrové výšky a šířky.

Alchemila alpina: Známá a mnohem menší než A. molliis, se stříbrnými okraji na listech.

Prořezávání

Díky relativně snadnému množení se může kontryhel měkký snadno vymknout kontrole. Aby se tomu zabránilo, prořezejte květy, jakmile začnou usychat, aby se zabránilo samočinnému setí. Pokud rostlina začne růst v nežádoucí oblasti, rychle ji vytáhněte i s kořenem. Celá rostlina může být v případě potřeby odříznuta.

Kontryhel měkký – pěstování ze semen

Kontryhel lze pěstovat ze semen, sazenic nebo dělením. Pokud byste chtěli vyzkoušet pěstování kontryhelu měkkého ze semen, zasaďte semena venku po tom, co pomine nebezpečí mrazu. Semena zakryjte a udržujte je dostatečně hydratovaná. Můžete je zasadit již uvnitř a to pár měsíců před posledním předpokládaným mrazem a poté je pouze přesadit ven. Klíčení semen kontryhelu měkkého trvá asi tři až čtyři týdny, takže buďte trpěliví.

Pěstovat kontryhel ze semene není žádná věda, ve skutečnosti je to poměrně snadné a nenákladné. Rostliny jsou snadno dostupné a poněkud levné, takže většina zahrádkářů začíná s alespoň jednou rostlinou a pak uvidí, jak dobře se semena rozšiřují samovolně. Kontryhel měkký se také snadno dělí, takže v případě nedostatečné samovolného rozšíření lze rostlinu namnožit dělením, jak jsme si již popsali výše.

Doplňková výživa není u kontryhelu měkkého obvykle potřebná, pokud nemáte špatnou půdu. Pokud ano, lze v době výsadby přimíchat do půdy hrst organického hnojiva s pomalým uvolňováním.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *