Kamna na dřevo

Příručka pro kupující kamna na dřevo

Hodnocení

Příručka pro kupující kamna na dřevo

Pravděpodobně každý již viděl ve svém životě kamna na dřevo. Lidstvo provází již od počátku novověku, kdy se s nimi začaly poprvé vytápět domy. Vyrobeny z kovu nebo kamene, tato topná zařízení pálí dřevo pro vytápění vašeho domu. Můžete je použít jako hlavní nebo podpůrný zdroj tepla, ale někteří lidé je dokonce využívají i k vaření.

V tomto článku se dozvíte o různých typech krbových kamen, o tom, jak jsou vyrobeny, o jejich nejčastějších designech a o jejich čistění. Dozvíte se také o výhodách a nevýhodách jejich vlastnictví.

Proč byste měli zvážit nákup kamen na dřevo

Krbová kamna jsou skvělá z mnoha důvodů, ale kdo přesně by si je měl pořídit? Pokud hledáte efektivní, ale cenově dostupnější způsob vytápění vašeho domu, řešením můžou být krbová kamna. Navíc přidávají teplo a kouzlo do jakéhokoliv domu.

Díky svému klasickému vzhledu jsou kamna na litinové dřevo jedním z nejestetičtějších zařízení vůbec. Jejich jedinečná kombinace rustikální přitažlivosti a aktualizovaných návrhů je skvělý v kombinaci s moderními styly.

Nyní se pojďme podívat na palivo, kterým je dřevo. Ve srovnání s jinými palivy je dřevo levnou alternativou. Dřevo najdete téměř kdekoli: poražené stromy ve vašem sousedství; zahradnická nebo stromová služba; nebo na dvorku. Dalším plusem je, že ke kamnům na dřevo nepotřebujete elektřinu, díky tomu jsou kamna na spalování dřeva skvěle využitelná při výpadku proudu.

Zatímco kamna bez vzduchového dmychadla nevyžadují připojení k elektřině, je důležité si uvědomit, že kamna na dřevo s dmychadlem ano, konkrétně budete potřebovat přístup ke 120 voltovému zdroji energie.

Kamna na dřevo

Věděli jste, že dřevo je šetrnější k životnímu prostředí? Dřevo jako palivo je uhlíkově neutrální, což znamená, že jeho pálením nepřidáváte do atmosféry více oxidu uhličitého než přirozeně rozkládající se strom. Takže dřevo lze považovat za levnější a zelenější způsob, jak si vytopit domov.

Věci, které byste měli vědět, než si koupíte kamna na dřevo

Pokud jste již začali hledat kamna na prodej, pravděpodobně jste již narazili na pojmy jako „účinnost“ nebo „pokrytí“. Co ale tyto pojmy ve skutečnosti znamenají? V další části si to vysvětlíme.

Jak udržet kamna na dřevo hořící celou noc

Účinnost kamen vám umožní vědět, jak udržet kamna na dřevo hořící celou noc. Účinnost kamen na dřevo udává, kolik paliva kamna spotřebují versus kolik vyplýtvají. Mnoho krbových kamen na dřevo má hodnocení účinnosti mezi 70-80 %. To znamená, že můžete očekávat, že během procesu spalování ztratíte 20-30% tepla skrz kouřovou rouru.

Některá kamna jsou schopná hořet nebo zůstat teplá déle než ostatní. To záleží na technologii použité v kamnech a na materiálu, ze kterého jsou kamna vyrobena.

Například, Drolet HT2000 má hodnocení účinnosti 78 %. To znamená, že 78 % tepla vyrobeného tímto sporákem bude vytápět váš domov. Zbývajících 22 % se ztratí v rouře. To není příliš špatné ve srovnání s průměrným hodnocením účinnosti 15-30 % u konvenčních krbů na dřevo.

A co pokrytí

Pokrytí je další důležitou vlastností, protože budete potřebovat kamna na dřevo dost velké, aby vytopili celý prostor vaší domácnosti. Krbová kamna se dodávají ve třech velikostech: malá, střední a velká. Pokud máte kamna na dřevo příliš malé, bude ve vašem domě zřejmě větší zima, než požadujete. Jak tedy zjistíte, jakou velikost potřebujete? Je to vlastně docela snadné.

Pokud je váš prostor menší než 140 čtverečních metrů, budou vám stačit malá kamna. Pokud máte dům o rozloze mezi 140 a 200 metry čtverečními podívejte se na středně velká kamna na dřevo. Prostory nad 200 metrů čtverečních vyžadují velká kamna. Jen si pamatujte, že kamna na dřevo s dmychadlem nezvýší pokrytí vašich, ale pouze pomůžou kamnům rychleji zahřát celý váš prostor.

Jak používat kamna na dřevo

Kamna na dřevo se používají velice snadno. Provoz kamen na dřevo však rozhodně nespočívá pouze ve vyplnění ohniska dřevem, přidání hořlavého materiálu a zapálení. Způsob používání kamen na dřevo závisí do značné míry na značce a na tom, zda používáte katalytickou nebo nekatalytickou technologii.

Katalytická

Tato kamna na dřevo disponují katalytickou spalovací komorou, která umožňuje spalování dřeva při nižší teplotě po delší dobu. Funguje to tak, že katalyzátor je umístěn blízko horní části kamen, kde je připevněná kouřová roura. Katalyzátory většinou vypadají to jako kovová plástev. Některé mají kruhový tvar, zatímco jiné jsou obdélníkové. Tvar a velikost katalytického spalovacího zařízení jsou často dány velikostí a konstrukcí kamen.

Tato technologická vychytávka slouží ke dvěma účelům. Za prvé, funguje jako filtr, který snižuje úroveň škodlivých emisí, které se uvolňují do ovzduší. Za druhé, snižuje normálně požadovaný teplotu pro spalování dřeva z přibližně 1100 stupňů na přibližně 500 stupňů. Snížením teploty spalování dosáhnete mnohem snazšího zapálení dřeva a udržení planoucího ohně.

Zjistíte, že většina z těchto modelů také používá systém recirkulace vzduchu podobný nekatalytickým kamnům, i když méně komplikovaný. Co je tedy systém recirkulace vzduchu? Zjednodušeně řečeno, systém recirkulace vzduchu poskytuje konstantní přívod vzduchu pro oheň uvnitř kamen na dřevo. Dále zabraňuje hromadění sazí a popela na skleněných dveřích a zabraňuje nežádoucím částicím, aby unikly z kamen do místnosti.

Zahřátí katalytických kamen může díky omezené ventilaci trvat 10-15 minut. Pro další urychlení procesu zahřívání mohou mít některé z nich vzduchovou obtokovou komoru. Jedná se o velkou klapku, kterou lze během uvedení do provozu přesměrovat na spaliny kolem katalyzátoru. Proces obtoku přidává více kyslíku do ohně, omezuje množství počátečního nahromadění sazí na katalyzátoru a umožňuje kamnům rychlejší vznícení a rychlejší zahřívání. Jakmile je katalyzátor a kov kamen dostatečně horký, můžete klapku uzavřít pomocí vzduchové obtokové komory.

Pamatujte, že zatímco katalytická kamna hoří déle, dělají to při nižší průměrné teplotě. Konkrétně katalytická kamna pracují správně při 500 stupních. To je mnohem nižší teplota ve srovnání s nekatalytickými kamny, které vyžadují provozní teplotu asi 1 100 stupňů.

Nekatalytická

Jak už název napovídá, nekatalytická kamna na dřevo nemají katalyzátor, který prodlužuje délku hoření ohně. Místo toho mají tato kamna spalovací komoru, která má řadu vzduchových vstřikovacích trubic se sadou přepážek nebo palivových cihel, aby se zabránilo úniku částic do místnosti.

V horní části topeniště naleznete trubice pro vstřikování vzduchu, které tlačí částice zpět do ohně, aby se znovu spálily. Tento pohyb omezuje znečištění a zefektivňuje jejich fungování.

Kromě katalytických a nekatalytických krbových kamen na dřevo existuje také řada možností designu. Designy kamen lze rozdělit do tří kategorií: tradiční, moderní nebo přenosné.

Kamna na dřevo

Volba stylu

Tradiční kamna na dřevo

Tradiční kamna na dřevo jsou obvykle samostatně stojící jednotky vyrobené z odolných materiálů, jako je litina nebo ocel. Díky tomu jsou velice těžké. Starší modely obvykle nemají místo pro dmychadlo.

Moderní kamna na dřevo

Krbová kamna s moderním designem jsou stále relativně těžká, ale oproti tradičním kamnům jsou vyrobená z lehčích a odolnějších materiálů. Tato kamna na dřevo mohou být samostatně stojící nebo umístěna do vašeho krbu. Většina moderních krbových kamen má místo určené pro připojení dmychadla. Dmychadlo tlačí horký vzduch skrz větrací otvor v přední části kamen, aby efektivněji zahříval místnost.

Přenosná kamna na dřevo

Obecně malá a lehká, přenosná kamna jsou navržena s ohledem na snadnou manipulaci, proto je můžete snadno rozebrat a znovu sestavit, ale je tu jedna nevýhoda. Přenosná kamna nelze používat v interiéru, protože jim chybí správné větrání. Využití přenosných kamen uvnitř by vás totiž vystavilo dýchání škodlivých znečišťujících látek.

Pokud jde o design, většina výrobců navrhuje svá přenosná kamna na dřevo s kombinací tradičních a moderních prvků.

Běžné materiály

Zatímco vzhled kamen může vyvolat váš zájem, jsou to materiály, které opravdu diktují kvalitu produktu. V této další části poskytneme stručný přehled některých nejběžnějších materiálů používaných k výrobě krbových kamen.

Kamna na dřevo z ocelového plechu

Většina kamen na spalování dřeva je vyrobena z ocelového plechu. Tento typ materiálu je spíše obecným pojmem, který se používá k označení jakékoli uhlíkové oceli nízké až střední kvality, která byla válcována na ploché desky. U kamen, která spalují dřevo, je ocelová deska obvykle svařena z nízkouhlíkových ocelových plechů.

Litinová kamna na dřevo

Krbová kamna z litiny jsou vyrobena z litinového materiálu. Na rozdíl od svařovacího procesu používaného k výrobě plechové oceli je litina konstruována z roztaveného železa, které se nalije do odlitků a poté se sestavuje pomocí pecního cementu.

Litinová kamna na dřevo se při normálním používání nekroutí ani nepraskají, ale pokud je vypálíte, může dojít k jejich poškození. I přesto, že je litina sama o sobě odolná, problém představuje pecní cement, který se postupem času začne rozpadat. Takže v určitém okamžiku budete muset litinová kamna rozebrat, vyčistit a znovu sestavit pomocí nového pecního cementu.

Mastková kamna na dřevo

Nejméně obyčejnou možností pro kupující jsou modely na dřevo vyráběná z mastku. Mastek je bohatý na hořčík. To znamená, že skvěle absorbuje teplo a následně ho po celé hodiny vyzařuje zpět do domu. Mastková kamna, která jsou vzhledem ke svému vzhledu považována za speciální kamna, nemusí vyhovovat všem dekorům. Jejich krása je však nepopiratelná.

Jak nainstalovat kamna na dřevo

Pokud jde o instalaci krbových kamen, doporučujeme vyhledat certifikovaného specialistu nebo profesionálního instalačního technika. Správná instalace je nezbytná pro bezpečnost vaší rodiny i pro správnou funkci kamen.

Po dokončení instalace kamen by je měl instalační technik otestovat na potenciální únik zplodin do místnosti. Můžete provést také řadu dalších testů. Například začněte malým ohněm pomocí podpalů. Když oheň hoří, zkontrolujte přístupné oblasti ventilačního systému. Hledejte únik kouře a kondenzaci. Netěsnosti lze snadno opravit přemístěním komínové roury a přidáním dalších potřebných izolačních prvků.

Péče a údržba

Kamna na dřevo mají nejdelší životnost ze všech topných zařízení. Pokud o ně správně pečujete, mohou vám vydržet až přes 50 let. Při špatné údržbě se ovšem může stát, že vaše kamna na dřevo předčasně selžou během 4 nebo 5 let. V této části se dozvíte sedm skvělých tipů, které vám pomohou prodloužit životnost vašich kamen.

Tip 1: Nepřehřívejte kamna. Přehřátí nastane, když je do ohniště vloženo příliš mnoho paliva nebo když necháte dveře od kamen otevřené. Toto přehřátí způsobí, že kamna hoří tepleji, než bylo zamýšleno. Pokud k tomu dojde, uvidíte, že se vaše kamna zbarví červeně a kov se začne deformovat. Jakmile je pokřivený, život vašich kamen je u konce, protože by jejich další používání mohlo být nebezpečné.

Tip 2: Pečlivě si přečtěte uživatelskou příručku. To je velmi důležité, protože uživatelská příručka bude pravděpodobně řešit drobné problémy, s nimiž se můžete setkat při práci s vašimi kamny. Bude také obsahovat užitečné rady pro péči a údržbu přizpůsobené vašemu konkrétnímu typu kamen.

Tip 3: Nespalujte odpadky. Kamna poté mohou produkovat škodlivé dýmy a popel může být také obtížně čistitelný.

Tip 4: Zkuste vylepšit energetickou hospodárnost vašeho domu, například instalací nových oken, abyste zabránili tepelným ztrátám. Díky tomu budou vaše kamna efektivnější a zlepší se jejich životnost.

Tip 5: Jednou ročně nechte kamna zkontrolovat odborníkem. Tím zajistíte včasné zachycení potenciálních problémů, abyste zabránili rozšíření škod.

Tip 6: Pravidelně čistěte popelník nebo zásobník.

Tip 7: Použijte vzduchové dmychadlo. Kamna na dřevo s dmychadlem cirkulují teplý vzduch po celém domě, aby se zabránilo stoupání tepla ke stropu. Tato cirkulace zvyšuje účinnost vytápění a udržuje vás v teple z dálky.

Závěr

Krbová kamna na dřevo jsou skvělým doplňkem každého domu. Jejich klasický vzhled dobře zapadne do jakéhokoliv dekoru a udrží vás i vaši rodinu v teple po celá desetiletí.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *