Svilušky

Hodnocení

Také se vám na zahradě objevili tito nehezcí broučci? Na první pohled je obvykle neodhalíte, mnohem spíše si všimnete drobných pavučinek a celkového chřadnutí rostliny.

Svilušky patří na zahradě k velmi častým savým škůdcům. Ovšem vnější faktory je dokáží obvykle držet na uzdě. Potíž nastává ve chvíli, kdy chceme například venkovní rostliny přenést dovnitř, případně se věnujeme pěstování ovoce, zeleniny nebo květin ve skleníku. V takovém případě se dokáží přihlásit o slovo s nebývalou razancí.

Jak vlastně svilušky poznat

Patří mezi členovce a bývají světle hnědé až oranžové.

Jejich pole působnosti je široké. S chutí se pustí do zeleniny, ovoce, květin, ale i jehličnatých stromů nebo trav. V zahradě nám nejčastěji působí problémy tyto druhy svilušek:

  • chmelová,
  • stromová,
  • ovocná,
  • angreštová.

A kde je najdeme? Jsou opravdu drobné, velikostně nepřesahují 0,2 až 0,3 mm. Obvykle se pohybují na spodní straně listů. Tady je totiž pletivo měkčí a členovci z něj dokáží lépe sát. Aby se mohli po listu snadněji pohybovat, velmi rychle ho pokryjí sítí drobných pavučinek. Mnohdy si však všimneme až napadených listů, které poznáme podle zahnědlých či zažloutlých okrajů, mnohdy navíc nepřirozeně zkroucených.

Svilušky jsou zákeřné díky své schopnosti přežít

To však není tím jediným důvodem, proč řadíme svilušky mezi nejobtížnější škůdce na našich zahradách. Dokáží totiž velmi dobře přezimovat, a to prakticky kdekoliv. V půdě, pod starým listím, v kůře stromů, mezi vymraženou konstrukcí skleníků a fóliovníků… Na jaře pak opět vylezou, aby šířily svou zkázu.

Situace je tím horší, že nejlépe přezimují oplodněné samice. Ty poznáte podle oranžové barvy (která se mnohdy může posunout až do karmínova). Na jaře pak nakladou vajíčka, z nichž se mladé svilušky mohou vylíhnout už po devíti dnech (nejdéle však za 60 dní). Vše závisí na teplotě okolního prostředí a samozřejmě i vlhkosti.

Drobné téměř průhledné larvy se ihned pustí do sání listů ve svém okolí. Na listech se pak začnou objevovat světlé skvrny, později zbarvené až do bronzova. Listy nakonec seschnou zcela.

Mohlo by vás zajímat:

Jak se proti sviluškám chránit?

Možností je celá řada. Nejčastěji se zahradníci uchylují k chemickým prostředkům, ovšem použít lze i přírodní ochranu, kterou znaly už naše babičky. Horkou novinkou jsou pak draví roztoči, kteří si s přemnoženými sviluškami poradí velmi rychle.

Chemická ochrana proti rostlinám

Na našem trhu je dostupná celá řada variant. Z těch nejlepších možností jsme pro vás připravili seznam účinných přípravků, po kterých se vyplatí poptat.

  • Omite 30 W (0,2%)
  • Omite 570 EW (0,1%)
  • Cascade 5 EC (0,15%)
  • Magus 200 SC (0,05%)
  • Nissorun 10 WP (0,07%)
  • Talstar 10 EC (0,02%)
  • Sanmite 20 WP (0,075%)

Kdy použít dravé roztoče

Nechcete se uchylovat k chemii? Vsaďte na pomoc z přírody. I svilušky totiž mají své přirozené nepřátele. A právě ti nám mohou pomoci s jejich účinnou eliminací. Používají se zejména ve sklenících, kde je pro jejich růst i množení ideální teplota. Takže pokud potřebujete ochránit papriky, rajčata nebo třeba okurky, půjde o ideální volbu.

A jaké jsou možnosti?

  • Spical (dravý roztoč druhu Amblyseius californicus) se aplikuje v dávce přibližně 10–50 ks/m2.
  • Spidex (dravý roztoč druhu Phytoseiulus persimilis) v dávce přibližně 8–12 ks/m2.
  • Biolagens–PP (dravý roztoč druhu Phytoseiulus persimilis) se aplikuje v dávce přibližně 12–40 ks/m2.

Správná aplikace roztočů proti sviluškám je důležitá

Chcete-li dravé roztoče použít ve skleníku, pořiďte si je ve formě substrátu. Jednoduše ho rozhoďte okolo rostlin (klidně můžete „přehodit“ i některé listy) a dále se o ně starejte, jako o běžnou úrodu. Jedna aplikace obvykle vystačí na celé vegetační období.

Ale co když máte problém se sviluškami na zahradě?

V takovém případě zvolte postřik. Aplikujte ho nejlépe v podvečer, tehdy nehrozí jeho předčasné vysušení sluncem a roztoči tak budou mít dost času se adaptovat. Teplota vzduchu poklesne a to je dobře. Nesmí však být samozřejmě po dešti nebo déšť naopak hrozit.

Nezapomeňte také, že na rozdíl od skleníkové substrátové aplikace je postřik nutné opakovat, a to zpravidla v rozmezí 7-10 dní. Vždy se řiďte konkrétním návodem u výrobku.

Babské rady proti sviluškám

Velmi oblíbený je v tomto ohledu tabákový výluh. Stačí rozlámat jedno balení cigaret (nebo adekvátní množství tabáku), přelít vodou a nechat dva dny odstát. Poté tento výluh použijte jako postřik proti sviluškám, a to v rozmezí 5-8 dní až do doby, kdy potíže zmizí. Hodí se na všechny typy zeleniny, ovoce i květin.

Svilušky prevence – jak se vyvarovat přítomnosti těchto nepříjemných škůdců?

Možných strategií je hned několik. Asi nejdůležitější je pečlivý úklid zahrady.

Vezmete tak sviluškám většinu možností k zimování, což je rozhodně plus. Zaměřte se také na úplnou a správnou likvidaci rostlin, napadených sviluškou. Můžete je spálit, případně v neprodyšném obalu uložit do popelnice. Nikdy je však nedávejte na kompost ani je nepoužívejte např. jako zimní zakrytí citlivých dřevin nebo květin.

Pokud chcete přece jen kompostovat, pak jedině v záparném kompostu, v jehož středu se teploty běžně pohybují mezi 70-80 °C. To svilušky spolehlivě zničí. Stejně tak i semena plevelů nebo zárodky jiných škůdců. Správně zapařený kompost vám tak může v konečném důsledku udělat velmi dobrou službu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *