Průvodce nákupem vyvýšeného záhonu

Průvodce nákupem vyvýšeného záhonu

Hodnocení

Zakládáte novou zahradu? Chcete vyzkoušet něco nového a hledáte inspiraci? Zkuste pěstovat svou úrodu zeleniny, ovoce nebo bylinek ve vyvýšených záhonech! Jsou k dispozici v různých materiálech, rozměrech a výškách, takže určitě najdete pro vás ten pravý. V záhonech pak můžete pěstovat nejen zeleninu a ovoce, ale také i vaše oblíbené květiny.

8 důvodů, proč na vaší zahradě vytvořit vyvýšený záhon

Zde jsou některé z mnoha výhod pěstování ve vyvýšených záhonech vs. v zemi:

Máte nevhodné podloží nebo špatnou zeminu?

Vyvýšené záhony můžete naplnit optimální půdou pro rostliny, které pěstujete. Vyhnete se tak pracnému obohacování nebo vylepšování půdy, ve kterém vždy hraje největší roli rýč, lopata a vaše vlastní síla. S vyvýšeným záhonem vás nebude trápit půda podmáčená, překyselená jílovitá apod. Jednoduše si totiž můžete přinést svoji vlastní a to beze strachu, že by po nějakém čase degradovala.

Rostliny ve vyvýšených záhonech rostou rychleji a rozrůstají se více

Opět je to způsobeno optimálními podmínkami, které v tomto případě mají. Dostatek živin z té správné půdy, optimální zálivka, dostatek slunce i vyhřátá půda ve vyvýšeném záhonu, to vše tu hraje svou důležitou roli.

Vyvýšené záhony mohou být použity k definování prostoru

To již samo o sobě pomáhá udržet domácí zvířata a děti mimo vaši zahrádku. Nebudete se tedy muset o svou úrodu bát. Nikdo ji nepošlape ani jinak neznehodnotí. Záleží samozřejmě na tom, jaký typ vyvýšeného záhonu si vyberete. A jak to udělat správně? Můžete využít i typové vyvýšené záhony. Prohlédněte si je na stránkách obchodu s podrobnými půdorysy a nechte se inspirovat jejich jednoduchostí a praktičností. Zjistěte si více informací a určitě zvolíte správně.

Průvodce nákupem vyvýšeného záhonu

Půda zůstává v záhonech načechraná

A to jednoduše proto, protože si po ní nebudete šlapat. Už nikdy nebudete muset přemýšlet nad tím, jako tentokrát vytvoříte tu nejlepší cestičku ke své cibuli nebo jak se dostanete k plevelu přes sotva vyrašené sazeničky kopru, které nechcete poškodit. Vyvýšené záhony jsou široké tak akorát, takže na ně vždy bez potíží dosáhnete odkudkoliv.

Náš tip: Chcete záhon netradičním tvarem? Pak vsaďte na Blumfeldt High Grow vyvýšený záhon ve tvaru oválu. Hodí se skvěle k pěstování opravdu čehokoliv a jako bonus vypadá opravdu skvěle. Nezraníte se nikdy navíc o jeho ostré hrany. Žádné totiž nemá.

Máte problémy s hraboši, krtky či ryzci, kteří ničí vaší úrodu?

Pak i v tom vám vyvýšené záhony pomohou, protože udržují rostliny mimo jejich dosah. Nezáleží na tom, zda k vám škůdci pronikají od sousedů nebo máte zkrátka smůlu na špatnou lokalitu. Vyvýšené záhony vyřeší opravdu cokoliv.

Už vás nebudou bolet záda z věčného ohýbání

Ke stáří některé zdravotní změny zkrátka patří, ale bolest kloubů v dnešní době postihuje stále mladší a mladší ročníky. Příčin může být mnoho – od špatné stravy a životosprávy, přes nadměrné zatěžování kloubního systému až po genetické dispozice. Ovšem zahrada nemusí vaše potíže nikterak zhoršit. Vyvýšený záhon vás totiž nebude nutit klečet na kolenou ani „ohýbat hřbet.“ Jednoduše se vám ve všech ohledech přizpůsobí tak, aby to nebylo třeba. Dostanete takovou míru pohodlí, jakou jste dosud nezažili. To vám garantujeme.

Vyvýšené záhony jsou k dispozici v různých materiálech

Vždy tak můžete najít ten, který skvěle doplní váš domov a styl vaší zahrady. A určitě si vyberete i z pestré škály a nabídky barev. Nabídka vyvýšených záhonů šla v tomto ohledu v posledních letech hodně dopředu, takže není problém pozvat si na svou zahradu i energii a harmonii v podobě vašich oblíbených barev, které budou vypadat vždy skvěle.

Snadno se zakrývají

Takže můžete chránit rostliny před hmyzem a jinými škůdci či před nepříznivým počasím. A jakmile vám na podzim doslouží, nemusíte je nikam uklízet, poradí si totiž i s venkovními podmínkami. Je proto jen na vás, zda je zakryjete, či zda do nich vysadíte zeleninu, která se dá sklízet i v zimě, jako je například růžičková kapusta nebo třeba cibule ošlejch.

Náš tip: Pokud hledáte záhon, který by skvěle zapadl do přírodního konceptu vaší zahrady, pak zvolte Blumfeldt Blum High Grow Straight vyvýšený záhon. Díky svému zdobení a celkové vizáži připomíná spíše záhony z přírodních materiálů, takže skvěle zapadne opravdu kamkoliv. Navíc je odolný, takže se rychle neoprýská a jeho náklady na údržbu jsou doopravdy minimální.

Průvodce nákupem vyvýšeného záhonu

Faktory, které je třeba vzít v úvahu při výběru vyvýšeného záhonu

A jak si vlastně vyvýšený záhon vybrat? Orientujete se podle několika jednoduchých kritérií a nemůžete udělat chybu.

Šířka a délka

Snadný přístup k pěstovaným rostlinám určuje maximální šířka záhonu, která by neměla překročit 130 cm a výšku 80 cm. Jinak už půjde o příliš velká monstra, která na zahradě nebudou vypadat dobře a jako bonus se o ně jen stěží vlastními silami postaráte. To vám garantujeme.

Tvar

Nejběžnější jsou obdélníkové záhony, ale můžete využít i záhony ve tvaru L a U. Snadno se tak přizpůsobí jakémukoliv koutu vaší zahrady. Stačí se jen zorientovat v pestré nabídce. Vyberte si jeden z pěti originálních tvarů vyvýšených záhonů a vyzkoušejte si vše tak důkladně, jak je to jen možné. Určitě nebudete litovat.

Ale nemusíte se bát, ve hře jsou i mnohem přirozeněji vypadající kousky jako například Blumfeldt Altiplano 150 vyvýšený záhon. Na první pohled připomíná jesličky nebo jiný přírodní prvek vaší zahrady. Na ten druhý však prozradí, že nabídne luxusní plochu pro pěstování čehokoliv, kombinovanou navíc s tou správnou výškou. Jak by se vám líbila pěstitelská plocha záhonu, umístěná ve výšce 79 centimetrů nad zemí? Tak přesně takovou pro vás tenhle skvělý zahrádkářský kousek má. Poznejte její výhody se vším všudy!

Hloubka oblasti výsadby

Velké rostliny, jako jsou rajčata, stejně také keře jako borůvky, potřebují pro bohatou úrodu hlubší půdu, zvláště pokud je původní půda pod ní nekvalitní nebo udusaná. Na vyvýšeném záhonu se daří většině druhů zeleniny. Nevhodné jsou pouze druhy náročné na prostor, jako jsou například velkoplodé tykve, reveň nebo cukety.

Ti, kteří mají na své zahradě kompost nebo mají k dispozici koňský hnůj, mají velikou výhodu – mohou jej využít jako výplňové vrstvy vyvýšených záhonů.

Průvodce nákupem vyvýšeného záhonu

Materiály vyvýšených záhonů

Dřevo je tradičním materiálem pro vyvýšené záhony a např. cedr, odolný proti hnilobě, je navíc atraktivní i praktický. Pokud chcete ušetřit, jako obrubu můžete využít staré dřevěné palety nebo si záhony můžete uplést z lískového či vrbového proutí. Stále populárnější jsou také kovové záhony.

Zaměřte se i na barvy

A jak si vybrat barevné vyznění svých nových pomocníků na zahradu? Seznamte se s tím, co jednotlivé barvy znamenají a podle toho se zorientujte. Není totiž jedno, kterou z nich si na svou zahradu pořídíte. Naopak. Ty správné barvy dokáží svěřenému prostoru dodat tu správnou energii a směřování, což by bez nich nebylo možné. Vyhněte se uniformní zahradní šedi a jděte na to pro tentokrát jinak. Uvidíte, že to není vůbec těžké.

Červená barva je plná energie – rozproudí adrenalin a zvýší srdeční frekvenci. Do odpočinkové části zahrady se příliš nehodí, zato ji však možná oceníte v té užitkové.

Žlutá symbolizuje štěstí a rodinnou pohodu. Dodává energii, povznáší mysl a i z malých prostor umí udělat opticky větší. Ovšem ve velkém množství spíše škodí (dokáže dokonce vyvolat pocit frustrace a hněvu). Pokud milujete žlutou, budou právě vyvýšené záhony pro její pořízení ideální volbou.

Náš tip: Vsaďte na jistotu v podobě dostatečně velké pěstební plochy v té správné neutrální barvě a pořiďte si Blumfeldt Highgrow Deluxe vyvýšený záhon. Nabídne vám perfektní rozměry 100 x 76 x 100 cm (Š x V x H) a umožní vám pěstovat opravdu cokoliv,včetně hluboce kořenících plodin. A to za trochu té investice opravdu stojí. Větší záhony na našem trhu seženete leda na zakázku. Proč si tedy zbytečně přidělávat práci, když máte jednoduché řešení přímo u nosu?

Zelená naopak uklidňuje. Pro naše oči je zcela jistě nejoblíbenější barvou (naší mysli připomíná přírodu) a podle některých studií dokonce pomáhá od stresu. V kombinaci se žlutou působí teple, souznění se zelenou ji naopak ochlazuje.

Modrá působí především uklidňujícím a relaxačním dojmem, kvůli své studené podstatě se však hodí spíše na menší plochy. Výjimkou je skutečně tmavě modrá (např. námořnická), která zahradu naopak proteplí a opticky i prosvětlí.

Fialová je aktuálně trendy a chtít byste ji měli všude tam, kde toužíte po luxusu a chcete podpořit kreativitu. Světlejší odstíny pak přinášejí tolik potřebný klid, ovšem na rozdíl od modré barvy nepůsobí studeně.

Vsadit můžete třeba na moderní WPC materiál, z něhož se vyrábějí kupříkladu i oblíbené odolné terasy. Je z něj vyroben i jedinečný vyvýšený záhon Blumfeldt Nova Grow zahradní záhon. Je překvapivě velký a přehledný, takže na něm můžete pěstovat opravdu cokoli, aniž byste se museli potýkat s nedosažitelností některých míst nebo nedostatečné vrstvy půdy, bránící hlubokému prokořenění vaší zeleniny.

Potřebujete vybavit svoji zahradu nebo prostě hledáte levné a především praktické pomocníky do domácnosti? V moderních e-shopech najdete vše na jednom místě. Zapátrejte důkladně v přehledně roztříděných kategoriích, díky nimž se ve velmi bohaté nabídce zboží (jež rozhodně nezahrnuje jen vyvýšené záhony) zaručeně neztratíte. Zalíbí se vám zcela jistě i nízké ceny a po všech stránkách přívětivý servis, jež přispějí k vašemu spokojenému nákupu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *