Průvodce nákupem zahradní kůlny

5/5 - (1 vote)

Co vše vzít v úvahu při výběru a stavění kůlny? Kůlna je praktickým doplňkem vaší zahrady – od uskladnění a chránění vašeho zahradního vybavení po užitečnou dílnu, kterou uvítá každý kutil. S tolika dostupnými styly, typy a velikostmi kůlen může být problém najít tu pravou pro vás, vaši zahradu a vaši rodinu. S tímto praktickým průvodcem si můžete najít dokonalou kůlnu vhodnou přesně pro vás a vaše potřeby.

Chcete vědět, jak na to? Pak se inspirujte naším podrobným návodem. Zohledníme všechny vaše potřeby a přání a poukážeme i na některá úskalí – kupříkladu na to, jak to mají zahradní kůlny s údržbou apod.

Při nákupu je dobré zvážit následující aspekty

Zajímá vás, od čeho se při tomto procesu tzv. odpíchnout? Položte si následující otázky a teprve ve chvíli, kdy si na ně poctivě odpovíte, se odhodlejte k samotnému nákupu.

Jakou velikost potřebujete?

Abyste se rozhodli pro tu správnou velikost, popřemýšlejte o tom, co vše ve své kůlně potřebujete uložit. Před nákupem je nejlepší změřit si prostor, který máte na zahradě k dispozici (s ohledem na další rozměry, jako jsou převisy střechy). Pokud máte pochybnosti, rozhodněte se pro trochu větší kůlnu, protože vždy je lepší mít více prostoru než méně. V opačném případě by kůlna mohla působit chaoticky a bylo by obtížné v ní udržet pořádek.

Ovšem neberte v úvahu jen samotný prostor. Myslete i na to, kde a jak budou umístěny dveře. Leckdy totiž místo máme kupříkladu v nepoužívaném zahradním rohu, ovšem s přístupem touž bude troch složitější. Jestli si opravdu nemůžete vybírat, pak volte modely s posuvnými dveřmi, jež se uplatní opravdu v jakékoliv situaci.

Jsou zahradní kůlny odolné vůči povětrnostním vlivům?

Ne všechny kůlny jsou zkonstruovány stejně a některé nejsou stoprocentně vodotěsné, proto je třeba v případě potřeby ošetřit boudu hydroizolační vrstvou. Jelikož vaše kůlna bude venku, měla by obstát i v tom nejhorším počasí. Při zanedbání údržby může dojít ke vzniku hniloby nebo rzi.

Záleží samozřejmě na tom, jaký materiál si zvolíte. Dřevotříska bývá odolná nejméně, naopak kovové kůlny nebo kůlny z masivního dřeva žádná nepřízeň počasí nezaskočí. Vždy je však nutné myslet na ten správný nátěr a jeho pravidelnou obnovu. Takže společně s nákupem kůlny zvažte i další ochranné prostředky, které se budou automaticky vázat k jeho údržbě.

Snadnost instalace

Mnoho kůlen vyžaduje vlastní montáž a k bezpečné instalaci budete obvykle potřebovat alespoň dva lidi – řiďte se návodem, dodržujte každý krok v něm obsažený a měli byste uspět. Oproti plastovým nebo dřevěným kůlnám bývají na instalaci náročnější kovové modely, a to zejména kvůli hmotnosti jednotlivých komponentů.

Ovšem můžete vsadit i na velmi jednoduché řešení. Mnoho kůlen nebo zahradních domků se prodává ve formě jednoduché stavebnice. Jednotlivé díly pak stačí složit do sebe doslova jako puzzle a zvládne to i jen jeden člověk. Za takové „stavebnice“ si však budete muset trochu připlatit. S tím se bohužel nedá nic dělat.

Dveře

Zahradní kůlny se obvykle dodávají s jedněmi nebo dvěma dveřmi a počet, který byste si měli vybrat, závisí na tom, na co kůlnu budete používat. Pokud máte v kůlně velké úložné police, elektrické nářadí nebo si chcete vytvořit dílnu, rozhodněte se pro kůlnu s dvěma dveřmi. To samé platí i ve chvíli, kdy máte k dispozici třeba zahradní traktůrek, sekačku nebo jiné velké nářadí, které potřebujete pro údržbu zahrady. Všeobecně – chcete-li mít lepší přístup, zvolte dvě křídla

Ti, kteří chtějí obyčejný zahradní přístřešek pro uložení základního zahradního náčiní a menších předmětů, si vystačí s jedněmi dveřmi. Doporučujeme však, aby byly prosklené, zajistíte si tak dobrý přístup světla za všech okolností. A dopřejte si i nějaká okna, budete se tak moci v kůlně zavřít i za horšího počasí. Protože kdo říká, že si v jejím koutu nemůžete udělat třeba sochařskou dílnu nebo malířský ateliér?

Potřebuji střešní lepenku?

Střešní lepenka se snadno instaluje a může dosáhnout skvělých výsledků. Používá se jako ochranná vrstva proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Bude tedy lepší, pokud si pořídíte model s lepenkou. Nebudete ji muset později dokupovat.

Jaké typy kůlen bývají nejčastěji k dispozici?

Ať už se rozhodujete mezi dřevěnou, kovovou nebo plastovou boudou, k dispozici je spousta různých stylů, takže určitě najdete tu, která odpovídá vašim požadavkům.

  1. Kovové zahradní kůlny

Odolné, bezpečné a extrémně odolné vůči povětrnostním vlivům jsou kovové kůlny. Nejodolnější jsou pak kůlny z pozinkované oceli, které zajišťují maximální výdrž. Kovové přístřešky jsou praktickou alternativou k tradičním dřevěným přístřeškům a jsou k dispozici s různými funkcemi, včetně posuvných dveří – což usnadňuje přesun velkých předmětů. Pokud chcete pozinkování, vsaďte na práškové RAL barvy, vynikají totiž opravdu značnou odolností. Není divu, vždyť tento typ úpravy se používá i v průmyslu.

  1. Plastové zahradní kůlny

Cenově dostupné a nákladově efektivní jsou plastové přístřešky. Jde o ideální volbu, pokud počítáte haléře a nepotřebujete obrovské množství úložného prostoru. Kromě toho jsou mnohem lehčí než dřevěné a kovové kůlny, což usnadňuje např. instalaci, ale zároveň je nutné kůlnu kvalitně ukotvit, aby odolala větru. Existuje i speciální typ z dřevoplastu, které na první pohled vypadají jak dřevěné, ovšem oslní vás lehkostí i nízkou cenou plastu. Ptejte se po WPC materiálu nebo něčem obdobném.

  1. Dřevěné zahradní kůlny

Když přemýšlíte o zahradní kůlně, pravděpodobně se vám jako první vybaví dřevěná. Dřevěné kůlny totiž skvěle zapadají do rázu zahrady. O dřevo je ale třeba pečovat, takže se připravte na pravidelné nátěry či impregnaci. I když zvolíte nejlevnější smrk, stále se jedná o dražší záležitost.

Záleží také na tom, zda si za svůj zvolíte model z dřevotřísky nebo z masivního dřeva. Zlatou střední cestu představují zahradní kůlny z palubek třídy A/B, jež se k sobě spojují perodrážkou. Celkem snadno se montují, navíc lze poškozená místa snadno vyměnit. A potěší vás i velmi přívětivou cenou.

Bude kůlna vyžadovat pravidelnou údržbu?

Bez ohledu na to, jaký typ kůlny si vyberete, každá vyžaduje určitou úroveň údržby. Měli byste na to proto být připraveni. Bohužel koup zahradní kůlny není jednorázovou investicí, budete si muset spočítat i náklady na jejich údržbu. Pokud to neuděláte, budete se muset velmi brzy pustit do nákupu nové kůlny, protože ta původní nevydrží nápory českého počasí.

Dřevěné kůlny by měly být každý rok ošetřeny přípravkem na ochranu dřeva. Panty a zámky by měly být pravidelně naolejovány a ze střechy by mělo být odstraněno listí, aby se zabránilo vlhkosti. Nejjednodušší je olejování, ovšem zapomeňte na to, že si vezmete k ruce obyčejný olej z kuchyně. Ten vám zcela jistě stačit nebude. Mnohem lepší bude olej silikonový. Ten nemá tendenci přisychat, netvoří krusty a vydrží opravdu dlouho. Panty tak nebudete muset olejovat častěji než jedenkrát za sezónu. A to vám ušetří spoustu práce, času i peněz. Navíc panty olejované běžným olejem bude nutné po nějakém čase rozebrat a pořádně vyčistit, jinak časem přestanou sloužit úplně.

Kovové a plastové kůlny vyžadují méně údržby, přesto by měly být vždy dobře odvětrány, aby se zabránilo kondenzaci. U kovových kůlen se soustřeďte zejména na ochranu před vzlínající vlhkostí. Natírejte proto části kůlny, jež jsou blízko u země. A nezapomeňte ani na ty, nacházející se v blízkosti okapů apod.

Jak na nátěr kůlny

Nezáleží na tom, zda natíráte kůlnu dřevěnou nebo kovovou. Vždy je nutné podklad na nátěr dobře připravit. O něco jednodušší je to u kůlny kovové. Vyberte si sluneční teplý den a pusťte se do toho. Omyjte ji zahradní hadicí a smyjte hrubé nečistoty. Poté povrch odmastěte octem nebo jiným vhodným prostředkem. Následně kůlnu dobře prohlédněte. Hledejte známky rzi. Pokud je objevíte, musíte je odstranit. Všechnu rez je nutné seškrabat nebo okartáčovat, jinak na vaší kůlně nebude nová vrstva barvy vůbec držet.

A co dřevěná kůlna? Tady je nátěr o něco složitější. Pořiďte si v první řadě takový, který odpovídá vašim záměrům. Čiré nátěry zachovají původní barvu dřeva, ovšem nejrůznější mořidla mohou odstín vaší kůlny změnit na takovou barvu, jakou potřebujete, aby vám seděla k vybavení ve vaší zahradě. Dřevo musíte před nátěrem dobře očistit a obrousit. Vezměte si smirkový papír a pečlivě přejeďte všechna místa, která by mohla při nátěru způsobit problémy. Pokud si připlatíte, bude vám stačit jen jeden nátěr, ovšem většina nátěrů vyžaduje vrstvy dvě. V takovém případě by na sebe měly kolmo navazovat, jedině tak bude výsledek vypadat dobře. Opět si pro svůj počin vyberete výhradně slunečný den, ovšem slunce by nemělo pálit přímo. Barva by totiž usychala příliš rychle a mohly by se tvořit kapky nebo podobné neestetické prvky.

Náš tip: Pokud nechcete, aby vám kůlna na zahradě vybledla, vybírejte si nátěry odolné proti UV záření. A totéž platí i pro výběr kůlen z plastu. Mnoho materiálů má ochranu proti UVA a UVB zabudováno již v sobě. Zkontrolujte, jestli to platí i po vaši kůlnu. Zbytečně byste se připravili o její estetičnost něčím, co můžete poměrně snadno ovlivnit. A to by byla rozhodně škoda.

Parní čistič

Je třeba zvážit nějaká důležitá bezpečnostní opatření?

Před instalací si přečtěte průvodce bezpečnostními tipy. Většina zahradních přístřešků se instaluje poměrně snadno. Pokud si však nejste jistí, mohlo by být vhodné někoho najmout a nechat instalaci na odborníkovi. Pro typy, které ke svému ustavení potřebují betonový základ, pak doporučujeme práci odborníka vždy. Vyhnete se tak nepříjemným přešlapům, které by mohly zkrátit životnost vaší kůlny velmi významně.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *