Vše, co potřebujete vědět o ratanovém nábytku

Vše, co potřebujete vědět o ratanovém nábytku

Hodnocení

Nákup kvalitního ratanového nábytku vám zajistí možnost odpočívat a užívat si svou zahradu po mnoho dalších let ve velkém stylu. Jelikož se jedná o speciální materiál, vyžaduje určité znalosti o tom, do kterého kusu nábytku se vyplatí investovat. Pokud již ratanový nábytek vlastníte, možná hledáte nějaké další rady a tipy.

Ať už si plánujete zakoupit svůj první kus ratanového nábytku nebo si chcete přidat další do své sbírky, čtěte dále a dozvíte se vše, co potřebujete o tomto typu nábytku vědět.

Ratanový nábytek

Ratanový zahradní nábytek je vyroben z rostlinného materiálu zvaného ratan, který pochází z tropických deštných pralesů v Indonésii, na Filipínách, v Laosu, na Srí Lance a v dalších asijských zemích. Česky se tato rostlina jmenuje ratan, ale znát ji můžete také pod latinským označením Calamus rotang. Ratan tedy není všeobecné označení pro nejrůznější druhy větví, ale opravdu druh nábytkářsky využitelné rostliny. Ta může svou délkou dorůstat i více než 20 metrů. Ovšem dávno předtím se její šlahouny sklidí a začnou se splétat do mnoha různých tvarů, které dají vzniknout právě ratanovému rámu.

Zahradní nábytek lze také vyrobit tkáním syntetických alternativ spolu s přírodními vlákny. Ratan je často zaměňován s proutěným nábytkem, protože se oba používají k podobným účelům. Ratan je však skutečný materiál, zatímco proutí je styl vazby, který se používá k úpletu vláken. Někdy se může stát, že si člověk myslí, že již ratanový nábytek vlastní, ale ve skutečnosti si koupil proutěný nábytek a tento rozdíl si zkrátka neuvědomuje.

Náš tip: nejúčinnější a zároveň nejodolnější kombinaci představuje spojení přírodního a umělého ratanu. Nábytek získává na dlouhé životnosti, bývá stabilnější a zdaleka ne tak náročný na údržbu, jak si nejspíš myslíte.

Vše, co potřebujete vědět o ratanovém nábytku

Výhody ratanu

Pokud uvažujete o koupi ratanového zahradního nábytku, existuje celá řada výhod tohoto materiálu:

Stylový a přizpůsobivý: Ratanový zahradní nábytek vypadá skvěle na jakémkoli typu venkovního prostoru, včetně zahrady, balkonů, teras, zimních zahrad, kdy dokonale zapadá do přírodního prostředí.

Odolný: Přírodní materiál dobře odolává UV záření a větru, dešti a sněhu, takže odolá i proměnlivému počasí. Standardem jsou také vodotěsné polštáře, což nábytku přidává na hodnotě. Ratanový zahradní nábytek je opravdu odolný, což z něj činí dlouhodobou investici, která vám nabízí roky užívání.

Nízká údržba: Nebudete se muset namáhat, abyste udrželi svůj ratanový nábytek ve skvělém stavu – vše, co potřebujete k setření skvrn, je teplá mýdlová voda a měkký hadřík. Nábytek vám tak poslouží mnohem déle. Jinou kapitolou je ovšem jeho ochrana proti UV záření. Právě ono totiž dokáže způsobit, že původně sytá a půvabná barva vašeho nového ratanového příslušenství na zahradu vybledne a vyprchá. Tomu lze naštěstí snadno předejít za pomoci lakování. Jednoduše si pořiďte laky na ratan, které v sobě zároveň obsahují účinné UVA a UVB filtry. Ty zabrání proniknutí škodlivých slunečních paprsků až k ratanu a zachovají tak jeho vzhled po opravdu dlouhou dobu. I když jde o trochu práce navíc, ve hře je rozhodně investice, která se po všech stránkách vyplatí.

Lehký: Svůj ratanový nábytek můžete snadno přemístit z jednoho místa na druhé díky snadné manipulaci.

Když porovnáte ratan s dřevěným nebo kovovým zahradním nábytkem, nabízí mnoho výhod. Vypadá nejen skvěle, ale i díky nízkým nákladům na údržbu a dlouhé životnosti investujete do nábytku, který obstojí ve zkoušce času a zároveň nabízí vysoký komfort.

Na co dávat pozor při koupi ratanového nábytku

Typ rámu

Pokud uvažujete o koupi například ratanové zahradní sedací soupravy, bude moct venku trávit spoustu času. Ujistěte se, že ratanový nábytek, který si koupíte, má hliníkový rám s práškovým nástřikem, abyste předešli vzniku rzi. Jakmile se objeví rez, integrita rámu se rychle oslabí, proto se vyplatí investovat do krytů, které chrání venkovní nábytek, když se nepoužívá.

UV ochrana

I když se slunce nemusí zdát tak škodlivé, jako je např. déšť a mráz, ovlivní kvalitu materiálu, pokud bude na slunci příliš dlouho vystavené. Nábytek v interiéru i exteriéru může postupem času trpět vyblednutím barev, proto se ujistěte, že váš ratanový nábytek má vysokou úroveň ochrany proti UV záření. Tím zůstane barva nábytku stále sytá a zabráníte rozpadnutí materiálu v horku.

Vše, co potřebujete vědět o ratanovém nábytku

Polštáře

Jelikož na svém ratanovém nábytku budete trávit spoustu času, měl by vám poskytnout maximální pohodlí, k čemuž pomohou i kvalitní polstrované polštáře, které ani postupem času neztratí tvar. Mezi nejkvalitnější se řadí olefinové a akrylové tkaniny, a to zejména díky zachování konzistence a vysoké úrovni odolnosti proti vyblednutí. Polyester je také dobrou alternativou. Pěna je nejlepším typem výplně – nejenže vypadá dobře esteticky, ale nabízí pohodlí, kdy v polštáři nezůstane ani po čase proleželý důlek.

Odolnost vůči povětrnostním vlivům

Váš ratanový zahradní nábytek může být na zahradě po celý rok, což znamená, že bude muset zvládnout i nepředvídatelné počasí. Protože se jedná o přírodní materiál, který roste v deštných lesích, je ratan šitý na míru pro venkovní použití. Obsahuje vlastnosti odolné vůči povětrnostním vlivům, které mu umožňují odolat i těm nejnáročnějším povětrnostním podmínkám, pokud je ponechán na zahradě či terase.

Rovněž však doporučujeme, abyste ratanový nábytek zakryli po delší období roku, kdy se nepoužívá. Je méně pravděpodobné, že budete trávit čas na zahradě během podzimu a zimy, takže zakrytí ratanového nábytku mu přidá na životnosti.

Počítejte s tím, že přirozený vzhled si žádá své

Při nákupu nábytku ze 100% přírodního ratanu je nutné počítat s různými nedokonalostmi. Koneckonců – jde o přírodní dřevo. Nenechte se tedy zaskočit různými prasklinkami, skvrnami nebo nedokonalostmi. To vše je v pořádku. A tyto nevýhody jsou u milovníků rustikálního stylu dokonce vysoce ceněny! Odkazují totiž na to, že je každý pořizovaný kus opravdovým originálem.

Takový nábytek však v obyčejných hobbymarketech zpravidla nepořídíte. Musíte se za ním vypravit ke specialistům, kteří rozumí zpracování nature materiálů, nebo vsadit na jeho dovoz přímo z exotických zemí. A chcete-li, aby byl každý kus nábytku na vaší zahradě originální, pak 100% ratan z přírody zcela jistě oceníte.

Jeho přesným opakem je pak samozřejmě ratan umělý. V jeho podání vypadá jeden prut jako druhý – pečlivě vysoustružený a vytvořený podle identické šablony. Mívá však na oplátku o něco delší životnost, než jeho původní předloha.

Jaké typy ratanového nábytku jsou k dispozici?

Existuje spoustu stylů ratanového nábytku, ze kterých si můžete vybrat, ať už jej chcete použít do interiéru nebo venkovních prostorů. Pokud jde o ratanový zahradní nábytek, nabízí se několik možností – od ratanových rohových sedacích souprav po jídelní soupravy a závěsná křesla.

Vše, co potřebujete vědět o ratanovém nábytku

Ratanové sedací soupravy

Ratanová zahradní sedací souprava může mít od 3 do 9 míst k sezení, v závislosti na velikosti vaší zahrady a na tom, pro jaké účely bude použita. Některé sady obsahují také konferenční stolek pro příležitosti, jako je posezení s rodinou a přáteli. Stále populárnější volbou jsou rohové pohovky, které vám umožní maximálně využít venkovní prostor. Zvláštní pozornost věnujte v tomto případě židlím. Vždy je pořizujte tak, aby se na nich pohodlně sedělo. A jak na to? Pamatujte si, že jediné správné jsou ty, na nichž máte kolena za všech okolností ohnutá v tupém úhlu. K tomu se samozřejmě váže i výška stolu. Ten jídelní by měl být od sedací plochy vzdělán (myšleno samozřejmě jeho jídelní deska) asi 22-27 cm. Jedině tak vám poskytne plnohodnotný zážitek z venkovní konzumace pokrmů.

Ratanové taburety

Ratanové taburety perfektně maximalizují prostor, kdy je lze v době, kdy se nepoužívají, umístit pod stůl. Pokud doma máte alespoň pár taburetů, ani velká návštěva pro vás nebude problém – každý si najde místo k sezení!

Jídelní soupravy

Během léta se venku nic nevyrovná pořádnému posezení s rodinou a přáteli u dobrého jídla a pití. Za ratanový jídelní stůj může usednout až 10 lidí.

Lehátka

Pokud vás čeká slunečný letní den, chce toho využít naplno a právě polstrované ratanové lehátko je ideální pro odpočinek, relaxaci a opalování. I když necháte lehátko po celý rok na stejném místě, i tak zůstane v perfektním stavu.

Závěsné křeslo

Ratanové závěsné křeslo skvěle doplní např. vaší terasu, kdy půjde o jakési bezpečné místo, kde si budete moct odpočinout a na chvíli se oprostit od okolního světa. Jeho moderní, tvarovaný koš je často vybaven tlustými a pohodlnými polštáři. Sedadlo je zavěšeno na stabilním rámu, což znamená, že lze s křeslem pohybovat a umístit jej jak v bytě, tak na zahradě.

Ratanová postel

Pokud si opravdu chcete odpočinout a zároveň být na čerstvém vzduchu, ratanová postel je pro vás ta pravá. Navíc ji lze využít přes léto i k přenocování.

Příslušenství

Pro pohodlí je velice důležité mít pro váš venkovní ratanový nábytek i vhodné příslušenství, jako jsou např. kvalitní polštáře. Je dobré také investovat do krytů zahradního nábytku, aby byl materiál chráněn po dobu, kdy jej nebudete používat.

Vše, co potřebujete vědět o ratanovém nábytku

Vyberte vhodný ratanový nábytek dle vašich potřeb

I když je ratanový nábytek neuvěřitelně přizpůsobivý – možná víc než jakýkoli jiný typ nábytku – je vždy užitečné získat představu dostupném prostoru na zahradě, abyste podle toho mohli plánovat a vybrat ten správný kus!

Odpočinek a pohodlí

Dejte pozor na to, aby byl nábytek dostatečně robustní, aby odolal hodinám lenošení, a byl dostatečně pohodlný. Pokud kupujete venkovní ratanový zahradní nábytek pouze pro sebe a rodinu, abyste si mohli užít příjemné chvilky na zahradě a odpočinout si, pak se nebojte investovat např. do kvalitních polštářů. Ratanová pohovka nebo závěsné křeslo pro vás bude skvělá volba.

Přátelé a hosté

Léto je ideální čas na pořádání grilovacích večerů a právě ratanový zahradní nábytek je skvělým doplňkem, který se vám při posezení s přáteli a rodinou bude hodit. Pokud je vaší prioritou pořádání různých oslav a posezení a váš venkovní prostor je dostatečně velký, podívejte se po ratanových jídelních setech a taburetech.

Umělý ratan vám přinese spoustu výhod

Stále ještě váháte, zda se pustit do 100% přírodního kousku, nebo zda dát přednost jeho umělé napodobenině? Pojďte se spolu s námi podívat na výhody umělého ratanu. Ve hře je zejména jeho odolnost – jež může být při správné údržbě prakticky neomezená. Polyethylen, z něhož je tento materiál vyroben, totiž snese jakékoli prudké změny počasí. Nevadí mu déšť, mráz ani silné slunce. Není tedy téměř nutné starat se o jeho údržbu.

Ta spočívá jen v jednoduchém otření nečistot navlhčenou textilií nebo houbičkou. Leckdy ani není nutné přidávat saponát. Tím ho zbavíte usazeného prachu a jakmile opět vysvitne slunce, jednoduše ho postavíte zpátky na zahradu. Slunečního záření se doopravdy bát nemusíte – ratan z umělých materiálů pod jeho vlivem nevybledne ani nevyschne. Právě stálobarevnost a odolnost jsou tím, co je na něm tak vysoce ceněno.

Dokáže detailně imitovat celou řadu materiálů – od oblíbeného dřeva až po moderní grafiku talentovaného umělce. Stačí si vybrat vzor z pestré palety motivů kvalitních hliníkových rámů nábytku nebo si jednoduše a zcela bez rizika navrhnout svůj vlastní. Otevřete hráz své představivosti naplno!

Správná velikost nábytku – chtějte kvalitní se vším všudy – i se zárukou bezpečí!

Jakmile budete mít rozměry svého zahradního prostoru, budete je muset zkontrolovat podle specifikace produktu u ratanového nábytku, který uvažujete koupit.

Malá zahrada – ideální skládací nábytek prsty nikdy neskřípne

Ratanové taburety pomáhají mnoha majitelům domů vytěžit ze svých menších zahrad maximum. Pokud jde o poskytnutí co nejvíce místa k sezení, aniž by bylo zaplněno mnoho prostoru, taburety v tomto vyhrávají. Pokud se nepoužívají, lze je snadno zastrčit pod stůl nebo kdekoliv uskladnit. Dobrou volbou může být také pořízení rohové pohovky, která maximálně využije volný prostor.

Vše, co potřebujete vědět o ratanovém nábytku

Větší zahrada

Pokud vlastníte větší zahradu, pak by ratanová zahradní sedací souprava měla být jednou z prvních možností, na které se podíváte. Velký prostor vám umožní uspořádat nábytek tak, jak si přejete. Hledejte sady, které obsahují také konferenční stolek, protože čím více lidí sedí, tím více místa je zapotřebí k odložení občerstvení, telefonů a dalších předmětů.

A nezapomeňte ani na potřeby těch nejmenších obyvatel zahrady. Základem byl měl být stolek se židličkami v menší velikosti, ale také taburetky nebo třeba houpačky. A své stabilní místo by tu mělo najít i posezení pro návštěvy. Bude lepší, pokud ho pořídíte zároveň s ratanovým nábytkem. Nejde jen o jednotný design (protože narychlo přinesené židle z výbavy bytu zkrátka vždy vypadají jako pěst na oko), mnohem důležitější je jejich výškové sladění se stolem. Nikdo se totiž nechce příliš hrbit nebo naopak natahovat.

Jak se starat o ratanový zahradní nábytek

Jedním z hlavních důvodů, proč se zahradní nábytek z ratanu stal tak populárním, je minimální vyžadovaná údržba a vysoká odolnost. Ratanový nábytek zaručuje, že nemusíte tvrdě pracovat na tom, abyste jej udrželi v dobrém stavu. Je však vhodné dodržovat tyto zásady:

• Používejte kryty: Kryty chrání váš zahradní nábytek před povětrnostními vlivy a zvyšují tak jeho životnost. Nejen, že poskytují další bariéru proti větru, dešti, sněhu a UV záření, jejich nákup není ani příliš nákladný a můžete je ponechat na svém ratanovém nábytku po celý rok, kdykoli se nepoužívá.

Používejte jemné čištněí: Nepoužívejte na ratanový zahradní nábytek agresivní chemikálie, aby nedošlo k poškození materiálu během čištění. Ve většině případů byste měli vždy potřebovat pouze teplou mýdlovou vodu a měkký hadřík nebo houbičku. Před použitím nechejte vyčištěný nábytek zcela vyschnout.

Zbavte se plísní: Plíseň se může vytvářet v určitých prostředích, kde není dostatečné větrání. Pokud k tomu dojde, měla by být rychle odstraněna, než se rozšíří po celém ratanovém nábytku. Pro tento typ čištění můžete použít směs 50/50 vody a bělidla nanesenou na ratan měkkým štětcem. Následně nečistoty odstraňte vlhkým hadříkem a nechejte přirozeně vyschnout.

Opravy prasklého ratanu: Vystavení vysokým teplotám může někdy část ratanu vyschnout, což může vést k prasklinám nebo deformacím. Aplikováním tungového nebo vařeného lněného oleje můžete zabránit tomu, aby k tomuto problému došlo, a navíc účinně udržíte ratan „hydratovaný“ a chráněný.

Šetřete nohy nábytku: Je dobré přidat do spodní části ratanového zahradního nábytku gumové zarážky, aby při přemisťování nábytku z jednoho místa na druhé nedocházelo k odírání. Tímto způsobem ochráníte spodní část ratanového nábytku před opotřebením.

Čemu věnovat pozornost při nákupu ratanového nábytku

Stále více společností prodává ratanový nábytek, protože se stává oblíbenější volbou mnoha majitelů domů. To však také znamená, že kvalitu někteří prodejci vždy neudrží na vysoké úrovni, a proto je důležité vědět, čemu při nakupování věnovat pozornost.

Materiál

Nejkvalitnější ratanový nábytek bude obsahovat HDPE nebo PE syntetický ratan. Tím je zajištěno, že si ratan zachová své vodotěsné vlastnosti, které umožňují ponechání nábytku venku na zahradě po delší dobu. Je třeba se vyvarovat nábytku, který obsahuje hliníkové rámy s práškovým nástřikem a plastový ratan z PU nebo PVC. Tyto rámy začnou během chladnějších a vlhčích měsíců rezavět a ratan nakonec praskne a rozpadne se.

Vždy je také nutné přihlédnout k tomu, na jakém místě se bude ratanový nábytek nacházet. Považujete za nejbezpečnější způsob z nákupu venkovního nábytku klasický ratan z přírodních zdrojů? Pak vás experti z nábytkářských firem snadno přesvědčí o opaku. Nedělejte kompromisy mezi bezpečností a pohodlím, když nemusíte! Pro stabilní umístění ve venkovních podmínkách je zcela jistě lepší umělý ratan. Naopak nábytek do vnitřních prostor (kupříkladu do zimní zahrady) si můžete dovolit přírodní doteky exotického ratanu se vším všudy, ani tady byste však neměli zapomínat na pravidelné ochranné lakování – byť není nutné používat tak účinné prostředky, jako v případě ošetření venkovního nábytku.

Provedení

Dbejte na dobré provedení. Skutečně kvalitní materiálová nábytková tvorba je totiž koncipována tak, aby do sebe jednotlivé díly perfektně zapadaly a minimalizovaly tak riziko přiskřípnutí prstů v jakémkoliv okamžiku. O snadnou manipulaci se pak starají torzní pružiny, díky nimž může manipulovat se všemi pohyblivými díly nábytku bez jakéhokoli rizika opravdu každý.

Záruka – pohlídejte si několik důležitých aspektů

Když už utratíte peníze za ratanový zahradní nábytek, očekáváte, že vám vydrží. Proto hledejte výrobky s tříletou zárukou na hliníkový rám.

Skleněné prvky – proměňte své myšlenky a přání v realitu

Stoly z ratanu by měly obsahovat tvrzené sklo. Vyvarujte se nákupu stolů, které neobsahují skleněné desky, protože během horkých měsíců se může dojít k mírnému prohýbání. Pokud váš stůl neobsahuje skleněnou desku, nestabilita znemožní jeho použití.

Kde si ratanový nábytek pořídit

Nezáleží na tom, zda si vyberete internetového nebo kamenného prodejce. Stačí, pokud se budete orientovat podle několika důležitých kritérií kvality. Nezbytnými průvodci v tomto procesu jsou dlouholeté zkušenosti, použití kvalitních materiálů a sázka na ty nejprověřenější a nejrelevantnější výrobní techniky a postupy. Nejdůležitějším prvkem vůbec však stále zůstávají přání a potřeby zákazníka. Takže pokud se vám obchodník nebude chtít v jakémkoliv směru přizpůsobit (od barvy rámy, přes velikost až po detailní návod k údržbě, jež bohužel zdaleka nebývá u tohoto zahradního sortimentu samozřejmostí), pak raději běžte o dům dál.

Jakmile si svůj nábytek vyberete, je čas na uzavření finální smlouvy a zaplacení zálohy (u větších zakázek a objednávek je toto zcela běžného celého procesu se určitě není třeba bát). Vy jako objednavatel tak získáte potvrzení všeho, na čem jste se v předcházející fázi s obchodníkem dohodli. Jakékoli požadované úpravy si proto nechte pro jistotu zaznamenat písemně! Dostanete veškeré dokumenty i podklady a získáte přehled rozvržení práce do jednotlivých fází a její předpokládané délce. Budete tedy vědět, kdy k vám nábytek dorazí a v případě poptávky i to, kdy vám ho zodpovědní pracovníci smontují nebo přímo umístí na zahradu.

Užitečné funkce

Ratanový nábytek by měl být sestaven tak, aby byl snadno použitelný. Funkce, jako jsou nastavitelné nožičky nebo otvory na slunečníky ve středu stolu, vám mají usnadnit život. Polstrované polštáře jsou také další užitečnou funkcí. Všechny tyto věci mají vylepšit váš zážitek a umožnit vám bezstarostný a plnohodnotný odpočinek.

Jak při nákupu zahradního nábytku z ratanu ušetřit

Předem si také pečlivě naplánujte role každého jednotlivého kus nábytku ve vaší zahradě. Není totiž vždy nutné sázet na tu nejvyšší kvalitu. Typickým příkladem jsou nejrůznější odkládací stolky nebo právě židle pro návštěvu, které „vytahujeme na světlo boží“ jen příležitostně. Stejně dobře vám poslouží i ten docela obyčejný. A co s ušetřenými penězi?

Ty vám skvěle poslouží k nákupu různé sladěných doplňků, které budou ve výsledku v zahradní scenerii ještě efektivnější, než právě 100% kvalitní a sladěný nábytek. Uvidíte, že se vám takto chytré uvažování jednoduše vyplatí. Může jít kupříkladu o nejrůznější ratanové košíky, stínidla na venkovní svítidla, pletené doplňky na stěnu altánu (kupříkladu ratanové rámy na obraz) nebo dokonce efektní úložné truhly na drobnosti (nebo třeba grilovací náčiní), jako vystřižené z nějakého filmu o britské koloniální Indii. A zapomínat byste neměli ani na efektní textilní doplňky v čele s polštáři, dekami apod. Představivosti se zkrátka meze nekladou a s trochou snahy je cesta k dokonalému sladění přírody a vašeho nábytku z ratanu doopravdy snadná.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *